Aktif Moda

2019 Örgü Paspas Modelleri

15.08.2018
544
2019 Örgü Paspas Modelleri

Evinizin dekorasyonunu kendi elişi ürünlerinizle tamamlayabilirsiniz. Kendi yaptığınız ürünler evinizin daha sıcak görünmesine yardımcı olacaktır. Paspaslar evinizde sevmediğiniz alanları kapatmanızı sağladığı için tercih edilirler. El işine yatkınlığınız bulunuyorsa kendinize çok kolay bir şekilde paspas yapabilirsiniz. Paspas modellerini tığ ya da şiş kullanarak yapabilirsiniz. Örgü paspas modelleri hayvan, çiçek ya da geometrik desenlerden çıkarılabilir. Dekoratif paspas modellerini birbiriyle uyumlu renkleri bir arada kullanarak canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Evde evcil hayvanınız varsa paspasın üzerinde yatmaktan çok hoşlanacaktır.

Eğer evde küçük çocuğunuz varsa kendi ördüğünüz paspası onun odasına serebilirsiniz. Kaliteli ip kullanarak çocuğunuzun herhangi bir rahatsızlık yaşamasını önlersiniz. Paspas yapmaya başlamadan önce renklerinin odaya uygun olacağından emin olmalısınız. Mobilyalarınızın ve duvarınızın rengine uygun olacak renkleri kullanabilirsiniz. Paspasın serileceği alana göre büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Orta boyutlardaki bir paspasa en az 3 ip gitmektedir. Bütçenizi çok fazla zorlamadan evinizde yeni bir değişiklik yapmak istiyorsanız kendi paspaslarınızı örebilirsiniz. Kendi tarzınıza ve zevkinize uygun paspas modelinizi çıkartabilirsiniz.

Ponponlu Paspas Modelleri

Farklı Örgü Paspas Modelleri

Paspas deyince herkesin aklına yuvarlak renkli klasik paspas modeli gelir. Geçtiğimiz yıllardan itibaren çok değişik ve farklı şekillerde örülmüş paspas modelleri ortaya çıkmaya başladı. Genellikle çocuk odalarında ortaya çıkan bu farklı paspas modelleri çocukların sevdiği çizgi film karakterleri olarak tercih ediliyor. Ayıcık, arı, kuş gibi sevimli hayvanları kullanarak da çocuğunuzun odasında eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Dekoratif paspaslar da farklı paspas modellerine alternatif olarak yapılmaktadır. Örgü paspas modelleri galerimizden bu paspas modellerini görebilirsiniz.

Penye ipler ile yapılan paspas modelleri daha güzel ve sağlam olmaktadır. 10 ya da 12 mm tığ kullanarak bu paspas örneklerini çıkarabilirsiniz. Ayıcık paspas modeli önce kulaklardan yapılarak başlanıyor. Daha sonra büyük bir yuvarlak yapıp ayının yüzünü oluşturursunuz. Ayı, köpek, kedi, kş, aslan, zürafa, fil gibi hayvanların yanı sıra değişik renkteki iplerle içek desenleri oluşturabilirsiniz. Doğru renkleri seçerek bal peteği, piramit gibi hem geometrik hem de farklı örgü paspas modeli sahibi olabilirsiniz.

Tığ Örgü Paspas Modelleri

Örgü Paspas Nasıl Yapılır?

Penye ipten paspas yapımı; penye ip aslında eski tişörtlerin yırtılmasıyla oluşturulan iplerdi. Günümüzde eski tişörtlerinizi de değerlendirebilir ya da fabrikadan bu şekilde üretilmiş ipleri hazır olarak alabilirsiniz. Gerekli malzemeler penye ip, sekiz numara tığ, makas. Çok az bir bütçe ile kendi örgü paspasınızı yapabilirsiniz. Çocuk odası için paspas yapıyorsanız tüllü ipleri de kullanabilirsiniz. Eğer 3 yaşından küçük çocuğunuz varsa tüllü ipleri yutma tehlikesi bulunduğu için pek önermiyoruz. Kabarık ipler küçük çocuklar için daha uygun olacaktır.

Balkon ve banyo paspası olarak kullanacaksanız penye ip sizin için doğru olacaktır. Kolay yıkanabilen ve uzamayan yapısıyla bu ip modelleri paspaslarda çok kullanışlı olmaktadır. Kış aylarını daha sıcak geçirmek istiyorsanız yün ipleri tercih edebilirsiniz. Tığ işi tekniklerini biliyorsanız örgü paspas modelleri yapmak sizin için çok kolay olacaktır. Örgü paspas yapımına başlamadan önce basit örgü tekniklerini öğrenerek basit modelleri yapabilirsiniz. Tecrübe kazandıkça zor modelleri daha kolay bir şekilde çıkartabileceksiniz.

Renkli Paspas Modelleri

Örgü Paspas Model Örnekleri

Renkli ve farklı bir paspasla odanızı şenlendirebilir ya da daha düz ve klasik bir paspasla odanızı sade bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Örgü paspas modelleri arasından en çok tercih edileni çok köşeli yıldızdır. Yıldızı tek renk yapıp arkasını çok renkli yapabilirsiniz, yıldızı çok renkli yapıp arkayı sade bir iple de tamamlayabilirsiniz. Arkaya kare yuvarlak gibi bir plan koymak yerine yıldızı yapıp bırakabilirsiniz mesela farklı farklı renkleri aynı yıldızın içinde bir araya getirebilirsiniz ya da sade bir yıldız yapabilirsiniz.

Çocuk odası için hayvan paspaslarının yanı sıra; çiçek, çocuk, kalp gibi sevimli şekiller de yapılabilir. İpi seçerken; göz yormayan ancak ilgi çekici renkleri kullanmanızı ve antialerjik ipleri kullanmanızı tavsiye ederiz. İplerin çok sert olmaması ya da zeminde kaymaması da önemli. Çocuklar için, özellikle üç yaş altı olan çocuklar için yapacağınız paspaslarda gözler ve burun için boncuk gibi yapıştırma teknikleri kullanmak yerine onu da örgünün bir parçası haline getirin hem daha güvenli hem de estetik açıdan daha iyi görünecektir.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof