Aktif Moda

5 Şiş Patik Modelleri

02.04.2021
1.993
5 Şiş Patik Modelleri

Beş şiş patik modelleri günümüzde kullanılan tığ ve iki şiş patik örgü modellerine nazaran daha çok eskiden ninelerimizin ve annelerimizin kullandığı bir yöntemdir. Çünkü patiği örerken beş şişe de hakim olmak yeni patik örmeye başlayan biri için oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Ancak şuna mutlaka değinmek gerekir ki, beş şiş ile yapılan patik modelleri diğer patik modellerine göre daha sağlamdır. 

Yıllar boyunca kullanabileceğiniz bu patikleri örmek için sadece el alışkanlığı kazanabileceğiniz zamana ihtiyacınız vardır. Patiğinizi elde ettikten sonra evde, misafirliğe gittiğinizde kullanabilirsiniz. Ya da misafiriniz geldiğinde şık ve rahat patikler vererek konforlu bir karşılama sağlayabilirsiniz. Patikleriniz ayaklarınızı soğuk kış günlerinde koruyacak, sıcak tutacak böylece hasta olmanıza bir nebze de olsa engel olacaktır. 

en kolay patik modelleri - 5 Şiş Patik Modelleri

5 Şiş Patik Modelleri Nasıl Örülür?

Hanımlara çok pratik bir şekilde bu rahat patikleri örebileceklerini söyleyebiliriz. Beş şiş patik modeli için hoşunuza giden, birbiri ile uyumlu ya da elinizde bulunan değerlendirebileceğiniz ipteki renkleri seçebilirsiniz. Patikler için gerekli olan malzemeler beş adet iki buçuk numara ya da üç numara şiş ve iki renk patik ipi. 5 şiş patik yapılışı şöyledir:

  • Patiğe burun kısmını oluşturmak için şişimize on ilmek atarak başlamak gerekmektedir. 
  • İlk başta üç örgü şişi ile artırma yapılarak patiği bir kaç sıra ördükten sonra dört şişe eşit sayıda ilmekleri ayırmamız gerekir. 
  • Bundan sonra dörtkenarda artırmaya devam edilerek her şişte on altı ilmek elde ettikten sonra ön tarafına model uygulaması yapmamız gerekir. 
  • Bu modeli kendi zevk ve arzularınıza göre belirleyebilirsiniz. 

Genelde hanımlar model olarak çiçek, ağaç, kurdele, kar tanesi, yıldız, yaprak gibi modeller kullanmaktadırlar. Modeli seçmek tamamen sizin isteğinize bağlıdır. İsterseniz model kullanmadan sade bir patik de elde edebilirsiniz. Ancak size tavsiyemiz ufak modeller kullanarak çıtır çıtır patikler örmeniz olacaktır. Modelinizi tamamlandıktan sonra patiğin ağız ve ökçe denilen kısımlarını yaparak örme işlemini tamamlayabilirsiniz.

orgu patik modelleri - 5 Şiş Patik Modelleri

 5 Şiş Patik Modelleri İçin Tavsiyeler

5 şiş patik modeli örerken başlangıç kısmını başarı ile tamamlarsanız geri kalan kısımlar su gibi akacaktır. Başlangıç kısmı bittikten sonra sizi zorlayacak tek şey modelleme olacaktır. Bu nedenle desen seçerken daha pratik ve basit desenleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Beş şiş ile farklı patik modellerinin ilmek miktarını ayarlayarak her yaşa uygun patikler örebilirsiniz. 

Model değişikliği yaparak büyük erkek patik modelleri olarak tasarlayabilirsiniz. 5 şiş ile bebek patik yapılışını öğrenip model çıkartabilir ve örebilirsiniz. Çocukların hoşuna giden figürlerden desen uygulayabilirsiniz. Mesela hayvan figürleri ve renkli figürler çocukların çok hoşuna gidecektir. 

Kanaviçe etamin modellerinden sevdiğiniz şablonların uygunlarını patik için uyarlayabilirsiniz. Her bir çarpı işini 1 ilmek olarak eşleştirebilirsiniz. Beş şiş patik modelleri için simli ipler, renkli patik ipleri kullanabilirsiniz. Çeyizlik patik modelleri olarak beş şiş patik modellerini farklı desen uygulamaları ile örebilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2013 - 2022 Türkiye'nin en aktif Kadın sitesi ile her zaman trend olun.