Aktif Moda

Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır?

23.05.2018
713
Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır?

Anne sütü bebeklerin sindirim ve bağışıklık sistemlerinin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmeleri için gerekli ana besin maddeleridir. Bebeklerin ihtiyaç duydukları besi kaynaklarının tamamı anne sütünden karşılayabilirler. Ek gıda dönemine geçildiği zaman da anne sütüne devam edilir. Peki, Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır? Bebekler annelerinden uzak kalmak zorunda kaldıklarında anneler sütlerini ne konumda bırakmalıdır?

Emzirmek bebeği beslemenin en doğal ve en sağlıklı yoludur. Ancak bazen bu durumda olamayan anneler olabiliyor. Özellikle çalışan anneler bu anlamda zorluk yaşayanlar arasında yer alıyor. Bu nedenle sütü sağarken saklarken dikkat edilmesi gerekir. Anne Sütü Nasıl Saklanmalıdır? Dendiği zaman bu anlamda çok önemli ve dikkat gerektiren bir konuya parmak basılmış olur. Bu bebeklerin sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Anne Sütü Saklanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne sütü saklanırken öncelikle saklanacak kap çok önemlidir. Süt saklamak için özel üretilen anne sütü saklama torbaları, cam kavanozlar ya da cam saklama kapları öncelikli tercihlerden olmalıdır. İçerisinde toksik madde olmayan plastik kaplar da saklama işlemi için kullanılabilirler. Bakteri üretimi yoğunlaşmadan bebeğin bunu tüketmesi gerekir. Bu nedenle tüketene kadar buzdolabında saklanmalıdır. Bebek içmeden önce çıkarılıp ısıtılabilir.

Anne sütü saklama poşeti dışında başka bir şey kullanılacaksa, tercih edilen kabın tüm parçaları kaynar suda sabun ile yıkamalı, iyice sterilize edilmeli ve tüm kapların iyice kurumaları sağlanmalıdır. Aynı şekilde anne sütü de sağılmadan önce meme ucu temizlenmeli ve eller de yıkanmalıdır. Saklama kaplarının her birine bebeklerin bir seferde tüketebilecekleri kadar süt konmalıdır ve kapların iyice kapandığından emin olunmalıdır.

Anne sütünü oda sıcaklığında, buzdolabı veya derin dondurucularda kolaylıkla saklanabilir. Sütlerin bulundukları ortamlar sütün son kullanma tarihini de doğal olarak etkileyecektir. Sağlık Bakanlığı’na göre anne sütü, oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucularda ise 3 ay boyunca saklanabilir. Sağılan sütü kaba koyduktan sonra sütün sağım tarihini bir sticker yardımı ile kaba yapıştırmak son kullanma tarihini kontrol etmek açısından da yardımcı olacaktır.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Bebek Arabası Modelleri başlıklı konuda; bebek arabaları ve Bebek Arabası Modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof