Aktif Moda

Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

12.08.2015
1.135
Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

Bir bebeği olduğunu öğrendiğinde insan bütün dünyayı sırtlayabilirmiş gibi geliyor. Duygusal yoğunluğu fazla ama mutlu gebelik geçiriliyor. Ne var ki, doğum sonrası lohusalık anne için yıpratıcı bir süreci başlatıyor. Her kadın az ya da çok lohusalık depresyonu yaşıyor. Kiminin kısa kiminin oldukça uzun sürüyor bu süreci… Dünyaya yeni gelmiş ve adapte olmaya çalışan bebeğin ise tek gereksinimi var : Annesi… Dolayısı ile kadının da anne olarak sudan çıkmış balığa dönmemesi adına bebekle yaşayabileceği süreçlere hazırlıklı olması gerekiyor. Günümüzde anneler artık yalnız ve en büyük yardımcısı kendisi… Bu noktada kendini hem psikolojik hem de bilimsel olarak desteklemesi gerekiyor. Aşağıda tecrübesiz annelere tecrübe olabilecek nitelikte hamilelik süresince ve bebeğin ilk yılında okunması hem anneye hem bebeğe hem de babaya fayda sağlayacak kitaplar var. Listesi bizden okuma sırasına koyması sizden…

Mahallenin En Mutlu Bebeği – Harvey Karp

mahallenin en mutlu bebegi - Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

Bebek neden ağlar? Hadi ağladı diyelim biz onu nasıl susturabiliriz? Bu bebekler neden kısa süreli uykular uyuyorlar? Ya da neden uyumakta bu kadar güçlük çekiyorlar? Peki biz onlara mutlu ve huzurlu bir uyku nasıl sağlarız?

Bebeğimi mutlu yetiştirmek istiyorum diyorsanız kitabı okumalısınız.

Mahallenin En Mutlu Yumurcağı –  Harvey Karp

mahallenin yumurcagi - Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

İşte muhteşem bir kitap daha. Harvey Karp bu kitapta verdiği tavsiyelerle 2 yaş sendromu sırasında çıldırmak üzere olan anneleri biraz da olsun gevşetmeyi başarıyor. Çocuğun davranışlarının neden bu kadar “anormal” olduğunu açıklıyor ve bu “anormallik” le siz nasıl baş edebilirsiniz onu anlatıyor…

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler – Melinda Blau, Tracy Hogg

bebek bakim sorunlari - Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

(Uyku, Beslenme, Davranış, Tuvalet Eğitimi)

Bebekleri özelliklerine göre kategorize eden Hogg, anneye çocuğu E.A.S.Y dediği bir yöntem ile nasıl bir rutine sokabileceğini anlatıyor. Kitapta bebeğin emzirilmesinden, uyku eğitimine, davranış biçimlerinin geliştirilmesine, ek gıdaya geçiş dönemine, tuvalet eğitimine kadar çocuğun 3 yaşına kadarki bütün evrelerine uygun çözümler yer alıyor.

Sleep Lady, İyi Uykular Tatlı Rüyalar – Kim West

sleep lady - Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

“Uykusuzluk ne bir kader, ne de bir annelik sınavıdır.” der Uyku Koçu Seride Samurkaş. Bebekler aslında uyur. Onları uyutmayan biz ebeveynlerizdir… Bu kitap 0-5 yaş arası çocuklara uyku eğitimini anlatıyor. Bebeğin zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı olabilmesi için uykuya gereksinimi vardır ve bu uyku huzurlu ve de deliksiz olmalıdır. İşte bu noktadan yola çıkan kitapta bebeğinizi ya da çocuğunuzu nasıl sağlıklı uyutabileceğiniz konusunda püf noktaları veriliyor.

Unutmayın; her çocuk rutin sever…

Yavaş Ebeveynlik – Pınar Mermer

yavas ebeveynlik - Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

Kendisi de bir anne olan Klinik Psikolog Pınar Mermer’in “mükemmel ebeveynlik” olgusunu sorguladığı bu kitap, aslında daha henüz ebeveynliğin başında doğru yolu bulmak adına okunması gereken kitapların başında yer alıyor.

Annelik Her Zaman Toz Pembe Değildir – Elif Doğan

annelik herzaman toz pembe - Anneler İçin Çocuğa Hazırlık Kitapları

Blogcu Anne Elif Doğan’ ın kendi yaşadıklarından yola çıkarak kaleme aldığı kitap her annenin okuması gereken muhteşem bir kitap. Okudukça yalnız olmadığını hissettiren kitapta hem eğlenecek hem de uzaydan gelmediğinizi anlayacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2013 - 2021 Türkiye'nin en aktif Kadın sitesi ile her zaman trend olun.