Bahar Alerjisi Nasıl Geçer?

Bahar Alerjisi Nasıl Geçer?

Bahar aylarının sonlarına yaklaşılmasına rağmen geçiş dönemleri arasında görülen bahar alerjisi bir müddet daha devam eder. Göz kaşınması, yanması ve yaşarması, öksürme, hapşırma, zaman zaman nefes darlığı, öksürük, hırıltı, gözlerde kaşıntı, ciltte kızarıklık, damak ve boğazda kaşıntı ve burun akıntısı gibi etkileri görülen Bahar Alerjisi Nasıl Geçer? Bu soruya yanıt aramadan önce bahar alerjisinin nedenlerini bulmak daha önemlidir.

Baharın gelmesi ile birlikte ortaya çıkan polenler alerjik yapıda olan insanları etkileyerek bazı istenmeyen durumlar yaratırlar. Saman nezlesi olarak da adlandırılan bu durum her 3 kişiden 1’inde görülmektedir. Peki Bahar Alerjisi Nasıl Geçer? Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç durum vardır. Alerji için öncelikle muayene olunup gerekli testlerin yapılması gerekir. Tedavi süreci ise kişiye özel olarak planlanmaktadır. Bunun dışında bahar alerjisi için bir takım önleyici tedbirlerde bulunmaktadır.

Bahar Alerjisinden Korunma Yolları

Bahar alerjisinden korunmak için öncelikle etkilerini aza indirmek adına maske kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Sabahın erken saatleri polenlerin en çok bulunduğu saatlerden biridir. Bu saatlerde polene duyarlı kişilerin zorunda olmadıkça dışarı çıkmamaları tavsiye edilmektedir. Çıkıldığı takdirde maske, gözlük ve şapka kullanmak da yerinde bir tercih olacaktır. Dışarıdan gelindiğinde duş alınarak özellikle de saçların iyi yıkanmasına dikkat edilmelidir. Arabalarda da yine polen filtreli klimalar tercih edilmelidir.

Ev içinde bakılan bitkiler cam önlerine ya da eğer mümkünse dışarı çıkarılmalıdır. Bu durum sağlanmıyorsa da bitkilerin en çok kullanılan odada bulunmamaları gerekir. Kullanılan klimalar eğer polen filtreli ise sık sık filtreleri değiştirilmeli ve temizlenmelidir. Polenlerin yanı sıra ev içerisinde bulunan küf, toz ve hayvan tüyü gibi alerjenler de göz yaşarması hapşırma ya da ciltte kızarıklık gibi reaksiyonlara neden olabilir. Bunlar da bahar alerjisinin sadece baharda kalmayıp tüm bir sene boyunca devam etmesine neden olabilir. Alerji farklı bölgelerde de meydana gelebilir. Burun, göz, akciğer gibi. Eğer akciğerde meydana geliyorsa buna mevsimsel astım ismi verilir. Şikayetler de doğal olarak organlara göre değişiklik gösterir.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz En İyi Elektrik Süpürgesi başlıklı konuda; 2018 Elektrik Süpürgeleri, Elektrik Süpürgesi Modelleri ve En İyi Elektrik Süpürgesi hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.