Aktif Moda

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

31.05.2018
398
Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Boşanma davası eşlerden birinin ikametgahında, son altı ayda birlikte ikametgah ettikleri yerin mahkemesinde ya da aile mahkemesinde açılabilir. Eşlerin birinin başka bir ile gitmesi durumunda da açılabilir. Boşanma davası açmak için adres ve kimlik bilgileri yeterlidir. Kısa bir dilekçe ile boşanma isteği ve boşanma isteğinin sebeplerini belirtmek gerekmektedir. Bu şekilde taraflar haklarını en iyi şekilde alacaktır. Tüm bunların yanında ailelerin mağdur olması da bu şekilde engellenir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır? Boşanma davası açılırken maddi ya da manevi anlamda tazminat isteği belirtilirse iki taraf açısından da iyi olacaktır. Bu nedenle tazminat durumunu belirtmekte her zaman fayda vardır. Boşanmada karşı tarafın da adresini belirtmekte fayda vardır. Bazı durumlarda polis yardımı ile karşı tarafın mal varlığı ya da durumunu incelemek gerekebilir. Böyle durumlar için adres belirtilmesi her zaman işe yaramaktadır. Anlaşmalı boşanmada eşlerden her iki taraf da yapılacaklar konusunda uzlaşmış ise çok rahat şekilde boşanma işlemini gerçekleştirebilirler.

Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Kanuna göre boşanma nedenleri arasında; zina, hayata kast, eşe çok kötü muamele, akıl hastalığı, yüz kızartıcı suç işleme, evliliğin temellerinin sarsılması, fiili olarak ayrı yaşama ve anlaşmalı boşanma bulunur.

Anlaşmalı boşanma için evlilik süresinin normal şartlar altında 1 yılı doldurmuş olması gerekmektedir. Bunun dışında çiftler 1 yılı doldurmayan evliliklerde anlaşmalı olarak boşanamazlar.

Şiddetli geçimsizlikten dolayı açılan davada, davayı açan taraf kendisinin suçsuz olduğunu ve kötü muameleden zarar gördüğünü kanıtlamak zorundadır.

Boşanma Süreci Nasıl İşler?

Boşanmada süreci ilk başlatan durum dilekçenin yazılmasıdır. Davanın açılması, dilekçe tebliği, ESD araştırması, cevap dilekçesinin yazılması ve daha sonrasında da cevap dilekçesine tekrar cevap yazılması şeklinde devam eder. Ortalama 3 ya da 4 ay civarı bir süre zarfında davalar sonuçlanır ancak çok çekişmeli davalar 10 ya da 12 aya kadar uzarken bazı durumlarda da 12 – 18 aya kadar uzayabilir. Ancak önemli olan hızlı olması değil, tarafların haklarını alabilmesidir. Tüm bunların yanında kadın ya da erkekten hangisinin dava açtığı önemli değildir. Vekil olarak seçilen avukatlar kişileri temsil edebilme hakkına sahiptir.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi başlıklı konuda; 2020 Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi, Yeni Doğan ve Yeni Doğan Bebek hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof