Etamin Örnekleri ve Nasıl Yapılır?

Etamin Örnekleri ve Nasıl Yapılır?

Etamin halk arasında kanaviçe, goblen ve çarpı işi olarak da bilinir. Sayılabilir deliği bulunan kumaşlar üzerine kasnak yardımıyla işleme yapılır. Etamin kumaşı dokuma sıklığına göre 6, 11, 14, 16 şeklinde numaralandırılır. En sık kullanılan numara 14’tür. Normal kumaşlar üzerine etamin kullanılarak işleme yapılabilir. Kağıda basılı olan modelleri kumaşa kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Farklı etamin modelleri için aşağıdaki galerimizden bakabilirsiniz. Özellikle örtülerin ve yastıkların çoğunda model kumaşa baskılı olarak çıkar. Kumaş baskılı modeller ilk yıkamada çıkar.

Kareli kağıt üzerinde bulunan modeldeki farklı grafikler farklı renkleri ifade eder. Bazı ürünlerde farklı renkler A, B, C olarak da gösterilebilir. Siz de bu basit tekniği kullanarak evinizdeki yastıkları çok kolay bir şekilde desenlendirebilirsiniz. Eğer yeni başladıysanız daha basit modeller üzerinde çalışıp pratiklik kazanabilirsiniz. Bu teknikleri kullanarak seccade, bebek mama önlüğü, mutfak havlusu, el havlusu, masa örtüsü yapabilirsiniz. Biraz daha pratik yaparak telefon kılıfı ve kolye gibi parçalar da çıkartabilirsiniz.

Etamin Modelleri Nasıl Yapılır?

Etamin yapımına başlamadan önce modelin merkezinin bulunması gereklidir. Aynı şekilde kumaşın da tam ortasını bulup işaretlemelisiniz. İşaretleme işlemi için modelin üzerindeki işaretleri kullanabileceğiniz gibi kumaşı dörde katlayıp da bulabilirsiniz. Kumaşın kat notasını işaretlemek için sıkabilir ya da ütü kullanabilirsiniz. İplikler genellikle altı telden oluşur. Eğer model ipliklerin ayrılmasına izin veriyorsa iplikleri ayırıp, bu sayı kadar teli bir araya getiririz. İpliği ambalajdan çıktığı şekilde kullanırsanız ipiniz çok kalın olur. Bu da güzel bir görüntü oluşturmaz.

Etamin modelleri yaparken normal dikişte olduğu gibi ipliğin iki ucu bir araya getirilmez. İpliğe düğüm atmadan ilk çarpıda arka da 2 3 santim kadar iplik bırakarak başlıyoruz. İpliği sol elinizle sabitlerken yaptığınız çarpıların ip parçasını sıkıştırmalı. Bitirirken de ipin ucunun bu şekilde olmasına özen göstermelisiniz. Kumaşın arka yüzünden ipi sokuyoruz. Yarım çarpı yapacak şekilde diğer yüze geçirin. Bu şekilde yarım çarpı yapmış olursunuz. Eğer devam etmeniz gerekiyorsa sıra sonuna kadar yarım çarpı ile devam edebilirsiniz.

Farklı Etamin Modelleri

Etamin tekniğiyle istediğiniz şekli keten kumaşa aktarabilirsiniz. Burada önemli olan istediğiniz modelin kasnağın boyuna göre nasıl olduğu. Yani eğer istediğiniz model büyük ve detaylıysa ve sizin kasnağınız yeterince büyük değilse aynı şekli aktarmak çok zor olacaktır. Özellikle detaylı modelleri işlemeden önce iyice hesaplamanızı tavsiye ederiz. Böyleye aklınızdaki modeli daha rahat gerçeğe dönüştürürsünüz. Başlangıç için daha küçük desenli etamin modelleri tercih etmelisiniz. Böylece daha kolay öğrenebilirsiniz. Etamin yapımı oldukça zevkli olan bir elişi modelidir.

Modelin boyutuna ve desenine göre işleme süresi değişkenlik gösterebilir. Daha az işlemeli modeller genellikle çok daha kısa sürede bitiyor. Genellikle çiçek, ev gibi desenleri işlemelerinizde tercih edebilirsiniz. Farklı olarak isim işlemeyi deneyebilirsiniz. Böylece sevdiklerinize el yapımı bu hediyelerden verebilirsiniz. İsim işlemeli yastık modellerini çevrenize satarak para da kazanabilirsiniz. Diğer işleme tekniklerinden oldukça farklı olan bu teknik ile çok güzel modeller çıkartabilirsiniz. Etamin yapımında genellikle canlı renkler kullanılıyor. Böylece daha göz alıcı desenler yapabilirsiniz.

2019 Etamin Örnekleri

Son zamanlarda etamin el işi çok popüler bir şekilde tercih edilmektedir. Sehpa ve masa örtüsü olarak çok şık duran bu el işi modelini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kanaviçe işlerken mutlaka uygun iplikler tercih etmelisiniz. Etamin ipleri belli bir inceliğe sahip olduğu için diğer ip modelleri çok kalın ve kaba duruyor. Göz alıcı modeller için ince iplikler tercih etmelisiniz. İşleme yapacağınız kumaşın çok kaliteli olmasına gerek yok. Ancak işleme renklerinin uyumlu olması çok önemlidir.

Etamin modelleri işlerken istediğiniz modeli çıkartabilirsiniz. Eskiden geometrik desenler yastık kenarında çok sık tercih edilirdi. Mutfak havlunuz için işleme yapmayı planlıyorsanız üzüm, elma gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. El havlusu olarak kullanmayı düşünüyorsanız çiçek işlemeleri yapabilirsiniz. Etamin işlemeleri çeyiz için de tercih edilmektedir. Eskiden gelinlik çağındaki kızlar çeyizleri için bu işlemeleri yaparlardı. Etamin tekniklerini kullanarak pek çok farklı işleme ve nesne yapabilirsiniz. Son dönemlerde özellikle bu işlemelerin kolyeleri tercih ediliyor. Oldukça zarif görünen bu kolye modellerini tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2019 Erkek Bebek Yelek Modelleri başlıklı konuda; 2019 Erkek Bebek Yelek Modelleri, El İşi Örgü Yelek Nasıl Yapılır? ve Erkek Bebek Yelek Modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.