Aktif Moda

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

29.08.2020
50
Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Çocuk bekleyen çiftler için en zor geçen süreç gebeliğin belli olmasını bekleme sürecidir. Her gün bu düşünceyle uyuyup her akşam bu düşünceyle yatarlar ve genelde ilişkinin bitişinden 10 gün sonra belli olur. Yani gebelik ne zaman belli olur sorusunun cevabı 1 hafta ile 10 gün arasındadır. Hamileliği öğrenmenin iki yolu vardır ve genellikle ikisi de uygulansa da ilk yol hamilelik şüphesinden sonra eczaneden alınan testi uygulamaktır. Bu testte pozitif çıktıktan sonra hastaneye giderek kan testi yaptırılır. En doğru ve kesin olan sonuç hastanede yapılan kan testidir.

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik belli olduktan sonra ise hamileliğin en güzel dönemleri başlar. İlişkideki en güzel ve iki tarafın da en anlayışlı olduğu gebelik dönemi 9 ay 10 gün sürer. Bu 9 ay 10 gün anne ve baba adayına 9 yıl gibi gelebilir. Çocuklarına kavuşmayı sabırsızlıkla bekledikleri için bir türlü geçmez günler. Sonunda ise hayatlarındaki en mutlu günlerden biri olur ve çocuklarına kavuşurlar.

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?  HCG Hormonu

HCG hormonu ilişkiden sonra anne adayı tarafından salgılanan bir hormondur. Bu hormon sorunsuz ve başarılı bir şekilde sağlandığı takdirde gebelik başarıyla gerçekleşmiş sayılmaktadır. Bu hormonun salgılanması ile anne adayında bazı hamilelik belirtileri görünmeye başlar. Yani kısaca anlatmak gerekirse ilişkiden sonra salgılanan HCG hormonu ile birlikte anne adayı hamilelik belirtilerini göstermeye başlar.

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?  Kan Testi

Gebelik ne zaman belli olur diyorsanız ve gebe olduğunuza dair şüpheniz var ise eczaneye gidip test alabilirsiniz. Bu test eğer pozitif çıkar ise veya hamilelikten şüpheleniyorsanız ancak negatif çıkmış ise en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırabilirsiniz. Kan testi kesin sonuç verir ve yanılma ihtimali yoktur. En doğru sonuç hastanede ve doktor gözetiminde verilir. Hastaneler hariç hiçbir yerde kan testi yaptırılmamalıdır

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Hamilelik, bir çocuk sahibi olmak her genç ve evli çiftin hayalini süslemektedir. Bu süreçte yapılan çok fazla yanlış da mevcuttur. Merdiven altı tabir edilen yerlerde hamilelik testi yapılmamalıdır ve bir diğer yanlış ise gebelik testinde hiçbir çizgi çıkmadığında eczaneye gidip yeni bir test alınmalıdır. Eğer yeni testinizde de negatif çıkarsa ancak ilerleyen günlerde hamilelik belirtileri göstermeye başlarsanız gidip hastaneye kan testi yaptırmalısınız.

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik ne zaman belli olur sorusunu öğrendikten sonra hamilelik kadınlar için çok güzel bir süreçtir. Hamileliğin sonunda kucağına alacakları kız ya da erkek çocukları için hazırlıklar yapmaya başlarlar ve çok mutlu bir süreç olur. Ancak hamile olmanın ufak da olsa bir riski vardır o da düşük yapma ihtimali. Düşük maalesef çok üzücü ve sancılı bir süreçtir. Moraller bozulur ve uzun bir süre düzelmez. Düşük olmasının bazı sebepleri vardır. Bunlardan birisi genetik bir sebep olan kromozom bozukluğu.

Bir diğer düşük riski ihtimali annenin yaşıdır. 35 yaşının üzerindeki anne adaylarının düşük yapma riski %35 iken 35 yaş altı anne adaylarının düşük yapma riski %15’tir. Gözle görülür bir %20’lik fark var ve bu da düşük olması riskini çok fazla arttırıyor. Bir diğer sebep ise anne adaylarının ağır kaldırmaları veya yanlış, kontrolsüz hareket yapmalarıdır.

Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Gebeliğin özellikle ilk üç ayında yapılan bu yanlış hareketler düşük riskini oldukça arttırmaktadır. Yazımızın sonuna yaklaşırken düşüğe sebep olan son maddeye de değinelim. Gebeyken ve gebeliğin ilk üç ayındaysanız romatizma, egzama, ağrı kesici vs. ilaçlar gebelik için oldukça risklidir ve kullanımı durumunda düşük riskinizi arttırır.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı başlıklı konuda; Diyet Önerileri, Haftada Kaç Kalori Almalıyım ve Kalori Hesapla hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof