Aktif Moda

Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

22.04.2018
558
Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

Genital bölge temizliği cinsel bölge sağlığı açısından çok önemlidir. Genital bölge yapısı itibari ile temiz tutulması gereken bölgedir. Temiz olan genital bölgede hiçbir hastalığa rastlanmamaktadır. Genital bölge temiz tutularak enfeksiyon, bakteri ve diğer mikroplara karşı koruma sağlanmış olur. Genital bölge temizliği nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli? İlk önce genital bölgeyi ve çevresi her zaman kuru tutulmalıdır. Tampon ve hijyenik ped gibi şeyler gün içerisinde sık sık değiştirilmelidir. Cinsel ilişki sonrasında mutlaka genital bölge temizliği yapılmalı.

Banyoda Sabun Kullanılmamalı

Alkali PH’a sahip olan sabunlar genital bölgenin florasını bozar. Bu bozulmalar sonucunda genital bölgede mantar ve bakteri enfeksiyonları sıkça görünür. Banyo yaparken genital bölge sadece suile yıkanmalıdır. Alkali sabunlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Genital Bölge Ürünleri Kullanılmalı

Besleyici vitamin ve mineral bazlı genital bölge temizleyicileri oldukça kullanışlı. Özellikle adet bitiminde ya da cinsel ilişki sonrasında genital bölge bu ürünlerle temizlenmelidir. Genital bölge temizleyicileri dış bölge temizliğinde kullanabilirsiniz. Vajinanın iç kısmının bu jelle temizlenmesi daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

Tuvalet Tahareti Sonrasında Genital Bölge Kurulanmalı

Küçük veya büyük tuvalet sonrası o bölge mutlaka su ile temizlenmelidir. Temizleme işlemi her zaman için önden arkaya doğru olmalıdır. Aksi taktirde çeşitli mikroplar genital bölgenizde yuvalanabilir. Bölgenin nemli kalmamasına da özen gösterilmelidir. Taharet işlemi bittikten sonra mutlaka temiz bir bez ile silinmesi gerekmektedir.

Genital Bölge Operasyonları

Cinsel organınızın iç dudaklarının sarkık ve kırışık olması hijyenik açılardan sorun yaratabilir. Günümüzde çok basit pratik operasyonlar ile düzeltilebilmektedir. Bu operasyon ile birlikte genital bölge enfeksiyonları ile karşılaşma oranı oldukça azalıyor. Labioplati denilen operasyon her geçen gün daha yaygın bir şekilde yapılmakta.

Pamuklu Çamaşır Giymek

Pamuklu çamaşırlar genital bölgenin nefes almasını sağlayarak ferahlatırlar. Sentetik kumaşlara göre daha sağlıklı olan pamuklu kumaş ile enfeksiyon riski azalır. Ayrıca genital bölge terlemesi de azaltılmış olur. Pek seksi olmayan pamuklu iç çamaşırı pantolonun genital bölgesini sıkmasını önleyerek geniş ve rahat bir alan yaratır.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz İç Çamaşırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı konuda; İç Çamaşırı ve İç Çamaşırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof