Aktif Moda

Güneş Sistemi Yapımı – Nasıl Yapılır?

13.10.2018
2.134
Güneş Sistemi Yapımı – Nasıl Yapılır?

İlkokulda okuyan öğrencilerin karşılaştığı proje ödevlerinden birisi de güneş sistemi yapımıdır. Yapımı oldukça kolay olan bu proje ödevi için gereken malzemeler oldukça basittir. Güneş sistemi nasıl yapılır? sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız. Güneş sisteminde bulunan her bir gezegeni uygun bir şekilde temsil etmek gerekiyor. Bu nedenle öncelikle güneş sisteminde bulunan gezegenleri ve özelliklerini iyi bir şekilde bilmelisiniz. Bu sayede kırtasiyelerde satılan hazır köpük topları kullanarak çok daha gerçekçi bir güneş sistemi yapabilirsiniz.

Güneş Sistemi Ödevi Yapımı

Güneş Sistemi Gezegenleri Nelerdir?

Güneş sistemi; güneş ve onun çekimi altındaki gezegenleri, gezegenlerin uydularını ve kuyruklu yıldızları gibi gök cisimleri içerisinde barındıran bir sistemdir. Güneş sisteminde en uzakta bulunan Plüton cüce gezegen sınıfına dahil edilmiştir. Bunu ödevi yaparken en uzak kısma koyabilirsiniz. Plüton gezegenini lacivert akrilik boya ile boyayabilirsiniz. Güneş sisteminde bulunan Merkür, Venüs ve Mars gezegenleri Dünya yörüngesinin sınırlı alanlarında dönerler. Bu nedenle onlara iç gezegen ismi verilmiştir. İç gezegenler ağır ve soğuk maddeden oluştukları için Dünya’ya benzerler. Satürn ve Jüpiter ise çoğunlukla gazdan oluştuğu için dış gezegen olarak anılırlar.

Güneş Sistemi Proje Ödevi

Güneş Sistemi Proje Ödevi Nasıl Yapılır?

Güneş sistemi nasıl yapılır? sorusuna gelirsek yuvarlak köpükleri okula yakın kırtasiyelerde oldukça uygun fiyatlara edinebilirsiniz. Köpükleri birbirine tutturmak için çöp şiş, misina ya da ince tel kullanabilirsiniz. Misina ip ve tel ile yuvarlak bir sistem yapabilirsiniz. Yuvarlak sistemin en ortasında güneş bulunmalıdır. Güneşin etrafındaki ilk yuvarlakta Merkür bulunmalıdır.

Merkür’ü gri renkli akrilik boya ile boyayabilirsiniz. Merkür’ün telinin dışındaki telde Venüs’ü konumlandırabilirsiniz. Krem ya da bej renginde boyamanız daha doğru olur. Venüs’ten sonraki sırada Dünya topunu koymalısınız. Mavi ve yeşil renkleri birlikte kullanarak Dünya üzerindeki kıtaları belli edebilirsiniz. Dünyadan sonra Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars’ı kiremit rengine yakın bir renge boyayarak koyabilirsiniz. Mars’tan sonra kahverengi çizgileri bulunan Jüpiter’i koyabilirsiniz. Jüpiter le aynı renklere sahip Satürn’ü de bir sonraki sıraya yerleştirebilirsiniz. Açık mavi rengindeki Uranüs Satürn’den sonraki halkaya yerleşmelidir. Bir sonraki halkaya da koyu mavi renkli Neptün, ardındaki sıraya da koyu gri ile Plüton gezegenini koymalısınız. Böylelikle ödeviniz hazır olmuş oluyor. Köpükleri çöp şişe geçirerek yine bu şıra ile koyabilirsiniz.

 

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi başlıklı konuda; 2020 Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi, Yeni Doğan ve Yeni Doğan Bebek hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof