Aktif Moda

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır?

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır?

Hamilelik, evli çiftlerin çoğunun en çok istediği ve dört gözle beklediği bir dönemdir. Birbirine aşık iki insanın ailesine üçüncü bir bireyin katılması ve onun doğup annesiyle babasının hayatını güzelleştirmesi dünyanın en güzel şeylerinden biridir. Hamilelik iyidir hoştur ama hamilelik sonrasında alınan fazla kiloları vermek başlı başına bir dert olabilir. Hamilelik sonrasında diyet nasıl yapılır sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır

Hamilelik dönemlerinde “ye ekşiyi doğur ayşeyi” , “ye tatlıyı doğur atlıyı” gibi söylemlerden dolayı genellikle aile tarafından her şey yedirilmeye çalışılır ve bunun sonucunda istenmeyen bir fazla kilo alınabilir. Bunun tek sebebi aile tarafından yedirilmeye çalışılması da değil anne adayının aşermeleri, her gördüğünü yemek istemesi doğal bir şeydir hamilelik döneminde ve bunun sayesinde de fazla kilo alınabilir. Tabi ki bu kiloları vermek için de diyet yapabilirsiniz. Ancak uzmanlar tarafından doğumdan sonraki en erken dördüncü ayda diyet yapılması tavsiye ediliyor.

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır

Hamilelikten sonra alınan fazla kilolar doğum sonrasında hemen verilmeye çalışılmamalıdır. Bu yapacağınız büyük bir hata olur bebeğinizin ve kendinizin uyumu, sağlığı için doğum sonrasında ortalama dört ay bekleyip öyle diyet yapmaya başlamalısınız. Zaten anneler doğumdan sonra çoğunlukla bebekleriyle ilgilendikleri için diyet yapmak zor olabilir ve listeye saati saatine uyamayabilirsiniz.

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır Ve Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelik sırasında ve öncesinde tüketilmesi gereken önemli besinler vardır. Hamilelik sırasında sebebi bebeğinizin karnınızdayken yeterli vitamini almasıdır. Hamilelik sonrasında ise bebeğinizin anne sütü sayesinde yeterli ve ihtiyacı olan vitamini almasıdır. Alınması gereken besinler dışında alınmaması gereken besinler de vardır. Hamilelik sonrasında diyet nasıl yapılır konusunda alınmaması gereken besinlere bakabiliriz. Örneğin meyveler bazı kadınlarda da görüldüğü gibi emzirme döneminde gaz yapabilmektedir ve komposto olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır

Hamilelik sonrasında önem vermeniz gereken konulardan biri ise bol bol sıvı tüketmektir. Bebek emzirirken vücudunuzun çok fazla sıvıya ihtiyacı olmaktadır ve bunu karşılayacak kadar sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu sıvı ihtiyacınızı sadece su ile değil aklınıza gelebilecek her şekilde; su, meyve suyu, ayran, limonata ve tüm sıvı içeceklerle karşılayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konulardan biri ise günlük hayatta çok kullandığımız ancak bu dönemde dikkat etmemiz gereken çay ve kahvedir. Çay ve kahve sütün verimliliğini azaltmaktadır.

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır

Eğer doğum kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, hamilelik öncesindeki vücudunuza geri dönmek istiyorsanız hamilelik sonrasında diyet nasıl yapılır diye düşünüyorsanız öncelikle içerisinde çok fazla kalsiyum bulunan süt, yoğurt ve peynir gibi yiyecekler tüketilmelidir. Genelde bu konu için diyetisyene giden insanlara da uzman doktorların tavsiye ettiği bir diğer yiyecek ise her gün düzenli olarak yumurta ve etli sebze yemeği yenmesidir.

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır

Hamilelik sonrasında alacağınız fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız ve bir diyetisyenle birlikte size uygun bir diyet programı hazırladıysanız kesinlikle kullanmamanız gereken bazı içecekler vardır. Bunlar; hazır meyve suları, gazoz ve asitli içeceklerdir. Bunları içmeyi çok seviyorsanız yine de emzirme döneminde bu içeceklerden vazgeçmelisiniz. Bu içecekler yerine doğal meyve suları, ayran, limonata gibi içecekler tercih edilmelidir.

Hamilelik Sonrasında Diyet Nasıl Yapılır

Dikkat etmeniz gereken diğer konular ise hamilelik sonrasında diyet yaparken salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren ve insan sağlığına zararı olan besinler kesinlikle tüketilmemelidir. Diyetisyen ile program yapmışsanız, yapacaksanız zaten uzman doktorunuz da bu uyarıyı yapacaktır. Yemek yaparken yemeğinizin içine mutlaka iyotlu tuz kullanmalısınız. İyot, anne sütünüzden direkt bebeğinize geçecektir.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? başlıklı konuda; Gebelik Bilgileri, Gebelik Nasıl Öğrenilir? ve Gebelik Ne Zaman Belli Olur? hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof