Aktif Moda

İğne Oyası Motif Örnekleri

21.08.2018
850
İğne Oyası Motif Örnekleri

Yapması oldukça zahmetli olan iğne oyasını evimizin her köşesinde görebilirsiniz. Renkli ve şekilli boncuklar kullanılarak yapılan iğne oyası motifleri çok kibar ve zarif görünüyor. Çoğunlukla yazma kenarına yapılan iğne oyaları havlu kenarlarında da tercih edilebilirler. Özellikle mutfakta tercih edilen iğne oyaları mutfağınızın daha sevimli görünmesine yardımcı olabilir. İğne Oyası Motif Örnekleri – Farklı Motifler için yazımızı okuyabilirsiniz. Detaylı olarak galerimizden bu motif örneklerini görebilirsiniz. Eskiden yatak örtülerinin kenarında da tercih edilen iğne oyası artık tercih edilmiyor.

İğne oyasını pek çok farklı alanda kullanabilirsiniz. Namaz örtülerinin kenarlarına ya da tesbih uçlarını süslemede iğne oyasını kullanabilirsiniz. Salonunuz için oda takımı yapmak istiyorsanız iğne oyasından faydalanabilirsiniz. Herkesin sevdiği bir oya modeli olan iğne oyası öğrenmek için internetten faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki videodan çok kolay bir şekilde iğne oyası yapımını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli kurslara katılarak da bu sanatı öğrenebilirsiniz. İğne oyası yapıp satarak evinize maddi anlamda destek sağlayabilirsiniz.

Kardelen İğne Oyası Modelleri

Çiçekli İğne Oyası Motifleri

İğne oyası tekniklerini biliyorsanız çok kolay şekilde çiçekli iğne oyası motiflerini çıkarabilirsiniz. Boncuklu veya normal iple yapabileceğiniz bu motifler iğne oyasını öğrenmek için de ideal. İğne Oyası Motif Örnekleri – Farklı Motifler arıyorsanız çiçekli desenlere bakabilirsiniz. Çiçekli iğne oyası yaparken farklı renklerde ipleri bir arada kullanabileceğiniz gibi tek bir renk ipi de kullanabilirsiniz. İğne oyasında çiçek deseni çıkarılırken ilk olarak farklı renk iplerle çiçek deseni çıkarılıyor. Daha sonra yapraklar yapılarak çiçek yapraklar ile birleştiriliyor.

Eğer daha sade bir iğne oyası modeli arıyorsanız tek renk ile yapılmış çiçekli modellere bakabilirsiniz. Özellikle yeni evlenen genç kızların çeyizinde tercih edilen çiçekli iğne oyası her bayana çok yakışıyor. İğne oyası tekniklerinde uzmanlaştığınız zaman istediğiniz her çiçeğin modelini oluşturabilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan bu iğne oyası modeli her kıyafetinizle uyum sağlayabilir. Çiçek motiflerinde boncuklu çiçek yapmak biraz daha zor gelebilir. Aslında biraz tığ işi biliyorsanız iğne oyası yaparken çok da zorlanmayabilirsiniz.

Renkli İğne Oyası Modelleri

Renkli İğne Oyası Motif Örnekleri

Hem sade hem de oldukça şık görünen renkli iğne oyaları en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Tülbent rengine uygun renklerle yapılan bu oya motifleri yapımı biraz daha zor olabilir. İki farklı renkte ip ile sınırsız sayıda motif yapabilirsiniz. Özellikle çiçek yapımında bu teknik kullanılıyor.  İğne Oyası Motif Örnekleri – Farklı Motifler arasında renkli iğne oyaları da yer alıyor. Bir kere öğrendikten sonra pratik yaparak çok kolay bir şekilde bu teknikte kendinizi geliştirebilirsiniz.

Özellikle tek renkli yazma modellerinde renkli iğne oyaları kendisini daha çok belli ediyor. Genellikle beyaz ve yazmanın renginin kullanıldığı renkli iğne oyaları çok daha şık görünüyor. Yazmanız da düz ise istediğiniz motifi oluşturabilirsiniz. Genelde tülbentin kenarları tülbentin renginde bir ip ile döşenir. Daha sonra bu zemin üzerine iki renk kullanılarak istenilen motif çıkarılabilir. Tercih edeceğiniz renklerin birbiri ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Desenli yazmalarda ikiden fazla rengi kullanarak pek çok motif ortaya çıkarabilirsiniz.

İğne Oyası Yelpaze Motifi

İğne Oyası Motif Yapımı

Eğer iğne oyası yapmak istiyorsanız ama tekniklere hakim değilseniz basit iğne oyası yapımı ile başlayabilirsiniz. İğne Oyası Motif Örnekleri – Farklı Motifler basit modelleri ile oldukça şık görünmektedir. İğne oyası yapımına ilk olarak tülbentimizin kenarını işleyerek başlıyoruz. Daha sonra bu işlemelerin üstüne istediğimiz motifleri kendi zevkimize göre daha sık ya da daha uzak yapabiliriz. Aralarda zürafa tekniğini kullanarak 7 tane zürafa yapıyoruz. 8. zürafada pırpır yapımına başlıyoruz. Daha sonra ipi pırpırın içine batırıp sıkı bir düğümle pırpırın üzerine geçiş yapıyoruz.

Daha sonra tekrar bir zürafa yapıp pırpır işlemini tekrarlıyoruz. Daha sonra sinek kanadı tekniğini kullanarak motifimizi yavaş yavaş ortaya çıkarıyoruz. Bütün bu teknikleri aşağıda yer alan videodan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Önce basit teknikler kullanarak iğne oyasına başlamanız daha yararlı olacaktır. Yeni başlayanlar bu modeller ile pratik yaparak zaman içerisinde daha çok tecrübe kazanacaklardır. Benzer motifleri yapmaya başladığınızda eliniz pratiklik ve hız kazanacak. Bir süre sonra daha zor modelleri çok kolay bir şekilde yapabileceğinizi göreceksiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof