Aktif Moda

Kolay Patik Modelleri

01.04.2021
1.562
Kolay Patik Modelleri

Kış ve sonbahar aylarında havaların soğumasıyla beraber ayaklarımızın en iyi dostu patikler,  dolaplarımızdan ve çeyiz sandıklarından yavaş yavaş çıkmaya başlar. Hatta yeni doğmuş bebeklerimizin küçük ayakları, el emeği koruyucu patiklerle kışı daha kolay ve hasta olmadan geçirir. Yapılması kolay kalın şiş ile örülen çorap patiklerden, işleme ve süsler dolu bebek patiklerine kadar farklı modeller yapabilirsiniz. 

Dört ve iki şiş ile örülen düz örgüden, çeyiz ve bebek bohçalarının olmazsa olmazı Tunus işi mükemmel modellere kadar geniş bir patik modelleri yelpazesi vardır.  Tüm patiklerin en belirgin ortak noktası ayaklarımızın sağlığı için gayet yeterli ve güvenilir bir eşya olmasıdır.

Ninelerimiz ve annelerimizin de öğüt verdiği gibi, ayaklarımızı her an sıcak tutmak soğuk havalarda tehlike arz eden hastalıklara karşı en iyi korunma yöntemi. Her zevke, yaşa ve ayak numarasına uygun olan örgü modellerinin en çok tercih edilenlerinden biri kuşkusuz örgü patik çoraplardır. Değişik tekniklerde şiş yardımıyla hazırlanan bu model, örgü örmeye yeni başlayanlar için güzel bir fikir olabilir. Patik çorapları, kalın iki şiş veya kendinden telli olan ince şiş ile kolay bir şekilde örebilirsiniz.

kolay patik cesitleri - Kolay Patik Modelleri

Kolay Patik Çeşitleri

Patik Çorap Yapımı

Her çeyizde patik modelleri mutlaka olur. En şık modellere bakılır, evlenecek kızlar için ve erkekler için örülür. Gelinler, damatlar için en güzel patik modelleri hediye edilmek ya da çeyizde sergilemek üzere örülür. 

Her renk ile örebileceğiniz ve severek giyeceğiniz pek çok tarif mevcuttur. Patik çorap örmeye başlamadan önce uygun numara şiş ve istediğiniz renk ip ve ipin kalınlığını belirlemelisiniz. Patik çorap genelde 5 şiş yöntemi ile örülür. Beş şişle çorap örerken en çok zor gelen kısım patiğin topuk kısmıdır. 

Bumerang topuk olarak bilinen topuk tekniğini kullanırsanız en az zahmet ve en kısa zamanda patiğin topuğunu oluşturabilirsiniz. İster bebeklerin ayaklarına göre olsun ister yetişkin kişilerin ayaklarına göre olsun, değişen tek unsur ilmek sayısı ve sıra sayısı olmaktadır, bu iki unsur dışındaki tüm teknikler her boyuttaki çorap için geçerlidir.

Kolay Patik Örgü Çeşitleri

Şiş kullanılarak oluşturulan örgü modelleri ile örülen patik modeli, kolay patik örgü örneklerden biridir. Patikte haraşo örgü modeli, burgu örgü modeli, 2 düz 2 ters lastik modeli gibi örgü tekniklerini kullanabilirsiniz. Üçlü saç örgü modeli de patiğinizde güzel duracaktır. Y burgu örgü modeli de tercih edilen bir diğer örgü modelidir. Zincir örgü modelleri ise tığ ile yapılan ve örgü işlemine yeni başlayanlar için daha uygun olan bir modeldir. 

Ancak şiş ile birçok anlatımlı örgü modeli vardır. Bu yüzden çeşitlilik açısından tarif ve model seçerken şiş ile örülen kolay patik modelleri bulmak daha kolay, tığ ile örülen modellerden tarif bulmak daha sınırlıdır. Son olarak ajurlu örgü modellerini de kullanarak patiğinize uygulayabilirsiniz. Bu örgü çeşitleri birbirine yakın tekniklerdir ancak kişinin el yatkınlığına göre şekillenebilirler.

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2013 - 2022 Türkiye'nin en aktif Kadın sitesi ile her zaman trend olun.