Aktif Moda

Örgü Atkı Nasıl Yapılır? – Modelleri

02.10.2018
750
Örgü Atkı Nasıl Yapılır? – Modelleri

Kış mevsiminde en büyük yardımcımız olan atkıları çok kolay bir şekilde örebilirsiniz. Mağazalarda satılan örgü atkıları evde çok daha uygun fiyatlara mal edebilirsiniz. Dilerseniz şiş ya da tığ ile atkı örebilirsiniz. Tığ işi atkı modelleri daha çok desenli örgü atkı yapabilirsiniz. Örgü atkı modelleri bu sezon oldukça popüler. Ev yapımı atkılar mağazalarda satılan atkılara göre çok daha dayanıklıdır. Örgü örmeye yeni başladıysanız kendiliğinden desenli olan ipleri tercih edebilirsiniz. Kendiniz desen çıkartamıyorsanız bu ipler işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Kış mevsimine girmeden önce atkıyı örmeye başlarsınız kışı çok rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Ördüğünüz atkıyı sevdiklerinize hediye ederek onları da sıcak tutabilirsiniz. Özellikle sevgililer günü yaklaşırken eşinize ya da sevgilinize bu atkı modellerinden örebilirsiniz. Erkekler için genellikle siyah, lacivert, bordo gibi koyu renkler tercih ediliyor. Montuyla uyumlu olacak şekilde dilediğiniz renkte atkıyı örebilirsiniz. İçerisinde renk geçişleri bulunan ipleri tercih ederek çok şık modeller ortaya çıkartabilirsiniz. Hem kızlar için hem de erkekler için bu atkıları yapabilirsiniz.

Örgü Atkı Modelleri

Basit Spor Erkek Örgü Atkı Modelleri

İnce kolay bir atkı yapmak için 5 mm şiş kullanıyoruz. Şişimize uygun ip tercih ettikten sonra 44 ilmek atarak atkımıza başlıyoruz. İlk iki sıra boyunca ters sonraki iki sıra düz olarak örgümüze devam ediyoruz. Bu şekilde atkımızı bitiyoruz. Oldukça spor bir tarz olan bu atkı modelini her erkek beğeniyor diyebiliriz. Örgü atkınızı istediğiniz uzunluklarda yapabilirsiniz. Boyna dolanacağı için ideal boy 2 metredir.

İsterseniz daha uzun örerek çok dolanan bir model yapabilirsiniz. Daha kalın bir ip tercih ederseniz atkıyı biraz daha kısa örebilirsiniz. Bu atkı modeli ile çok daha şık görünebilirsiniz. Örgü atkı yapımında dilediğiniz tarzda ipi kullanabilirsiniz. Kalın ip kullanmanız soğuk kış günleri için oldukça uygun olacaktır. Bu atkı modelinin özellikle spor tarzda giyinen erkekler için uygun olacağını söylememiz lazım. Günlük kullanım için oldukça uygun olan bu atkı modeli takım elbise ile çok yakışmayabilir. Daha farklı atkı modelleri ile çok şık görünümler yakalayabilirsiniz.

Tığ İşi Atkı Modelleri

Şık Erkek Atkı Modelleri

Çift şiş kullanarak atkımıza başlıyoruz. Şiş için 22 ilmek alıyoruz. Daha sonra tüm ilmekleri düz olarak örüyoruz. İlk sırayı bitirdikten sonra şişi ters döndürüp ilmekleri ters olarak örüyoruz. Sıra sonuna geldiğimizde bu işlemleri iki kere daha örüyoruz. Sıranın sonuna geldiğimizde atkının lastik kısmına başlıyoruz. 1 ters, 1 düz tekrar edecek şekilde lastiğimizi örüyoruz. Sırayı tamamladıktan sonra bir ilmek atlayıp ipi ön tarafa alıyoruz. 12 sıra boyunca lastik örmeye devam ediyoruz.

12 sıra sonuna geldiğimizde ilk sırayı düz ikinci sırayı ters olarak örüyoruz. Sıra sonuna geldiğimizde bir ilmek atlayıp sağ şişe geçiyoruz. Sıradaki ilmeği de düz olarak örüyoruz. İkinci ve tüm çift sıralarda ilk ilmeği atlayıp tüm sırayı ters olarak örüyoruz. Tek sıralarda ilmeği düz olarak sağ taraftaki şişe atıyoruz. İlk ilmeği örmüyoruz. Atkı istediğimiz uzunluğa gelene kadar bu işlemleri tekrarlıyoruz. Atkı tamamlandıktan sonra ilmekleri kapatmayı unutmuyoruz. Örgü atkı modelleri arasında oldukça popüler olan bir örgü çeşididir.

Dolama Örgü Atkı Modelleri

Basit Kadın Örgü Atkı Modelleri

Selanik örgüsü tekniğini kullanarak çok güzel ve kibar bayan örgü atkıları yapabilirsiniz. 44 ilmek başladıktan sonra örgümüzün ilk sırasına başlıyoruz. İlk sıra için bir kenar ilmek yapıp bir düz bir ters yapıyoruz. Bir düz ilmek daha yapıyoruz ve sıra sonunda bir kenar ilmek daha yapıyoruz. Kenar ilmek yaptıktan sonra bir ters ve bir düz örüyoruz. Sonra bir ilmeği örmeden alıyoruz ve şişe dolama yapıyoruz. Sonraki ilmekte de bir ters örüyoruz. Sıra sonuna yine kenar ilmeği atıyoruz. Üçüncü sıranın başında tekrar bir kenar ilmek yapıyoruz. Bir düz örmeden ilmek atıyoruz.

Şişin üzerine dolama yaptıktan sonra örmediğimiz ilmeği şişe doladığımız iple birlikte ters olarak örüyoruz. Bir sonraki ilmeği de şişe geçirip dolama yapıyoruz. Bir sonraki ilmeği kenar olarak örüyoruz. Selanik örgüsü örgü atkı modelleri arasında en kibar örgü çeşididir. Oldukça kibar ve zarif duran bu model ile kışın da çok güzel görüneceksiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof