Aktif Moda

Örgü Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

19.09.2018
1.089
Örgü Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde bebek ürünlerinin fiyatı oldukça arttı. İçerisinde ne tür maddelerin bulunduğunu bilmediğimiz battaniyeler oldukça pahalı diyebileceğimiz fiyatlara satılıyor. Çocuğunuzu soğuk kıştan korumak istiyorsanız evde bebek battaniyesi dokuyabilirsiniz. Örgü bebek battaniyesi yapımı oldukça kolay ve pratiktir. Bebeğinizin battaniyesini kendiniz yaparak onu her türlü zararlı maddeden koruyabilirsiniz. Doğal pamuklu ipler bebeğinizin cildine zarar vermez. Bebeğinize battaniye ipi tercih ederken bebekler için üretilen ipler dışında hassas ciltler için uygun olan ipleri tercih edebilirsiniz.

Örgü bebek battaniyeleri bebekleri sıcak tuttuğu için genellikle soğuk havalarda tercih ediliyor. Evde yaptığınız bebek battaniyeleri genellikle oldukça düşük maliyetli oluyor. Tığ işine ve tekniklerine hakimseniz oldukça kolay bir şekilde bu battaniyeleri bebeğiniz için örebilirsiniz. Battaniyeler bebekler için yapıldığından üzerinde farklı desenler işleyebilirsiniz. Henüz bebek battaniyesi yapımına yeni başladıysanız ve şekil çıkartamıyorsanız keçe kumaşından istediğiniz deseni kesip battaniye üzerine işleyebilirsiniz. Renkli battaniye modelleri oldukça tercih edilen battaniye modeller arasında yer alıyor.

Desenli Örgü Bebek Battaniyesi Modelleri

Kız Bebek Örgü Battaniye Modelleri

Kız bebekler için genellikle pembe, mor, kırmızı gibi renkler tercih ediliyor. Bebeğiniz için gerçekten kalın bir battaniye yapmak istiyorsanız penye ip kullanabilirsiniz. Renkli örgü bebek battaniyesi yapımı için 3 numara tığ kullanıyoruz. Sihirli halkamızın üzerine 16 adet ikili trabzan yapıyoruz. İkinci sırada her ikili trabzan arasına ikili trabzan yapıp motifi genişletiyoruz. Üçüncü sırada bir adet ikili trabzan yaptıktan sonra yan sırada iki adet ikili trabzan yapıyoruz. Dördüncü sırada motifi yuvarlaktan kareye dönüştürmeye başlıyoruz. Sıra başında üç zincir çekip aynı deliğe üç tane ikili trabzan yapıyoruz.

İki adet ara zinciri çektikten sonra üç adet ikili trabzan yapıyoruz. Bir delik atlayıp sekiz tane çakma sık iğne yapıyoruz. Bir delik daha bırakıp üç adet ikili trabzan iki adet ara zinciri yapıyoruz. Zincir yaptığımız yere üç adet ikili trabzan yapıp devam ediyoruz. Bu şekilde kareye dönüştürmüş olduk. Kenar kısmına üç adet ikili trabzan iki ara zinciri ve üç adet ikili trabzan yapıyoruz. Her deliğe ikili trabzan yaptıktan sonra yeni renge geçiyoruz. Her sıraya ikili trabzan yapıp kare şeklini koruyoruz. Bu şekilde istediğiniz kadar kare yapabilirisiniz.

Renkli Kız Bebek Battaniyesi

Erkek Bebek Örgü Battaniye Modelleri

Erkek bebekler için daha çok hayvan ya da sevdikleri bir nesnenin oyuncağını yapabilirsiniz. Örgü bebek battaniyesi yapımı için Tunus örgü tekniğini kullanıyoruz. Bu teknikle kareler örerek karenin üzerine istediğimiz nesneyi işleyebiliriz. Modeldeki gibi bir tavşan yerleştirmek için örgüde uygun yere geldiğinizde modeli oluşturmak istediğimiz yerden 5 ilmek geriye dönüyoruz. Daha sonrasında tekrar düz tarafa doğru ilmek alıyoruz. Ve geri dönüyoruz. Bu işlemi bulunduğumuz sıradan 3 fazla olacak şekilde yapıyoruz. 4. Sırayı yaparken aşağıdaki ilmekten devam edip örgüyü tamamlıyoruz.

Örgünün başına dönerken tavşan başını çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Daha sonra kaldığımız yerden aynı şekilde devam ediyoruz. Üzerine bir sıra daha giderek modelimizi iyice belirginleştiriyoruz. Tavşan kafası belirginleştikten sonra işleme tekniklerini kullanarak tavşanın yüzünü daha belirgin bir hale getirebilirsiniz. Bu tekniği kullanarak renkli bebek battaniyesi olarak da yapabilirsiniz. Tığ işi olduğu için pratiğiniz varsa neredeyse hiç zorlanmadan kolayca çıkartabileceğiniz bir model. Erkek bebek battaniyelerinde genellikle sarı, mavi ve beyaz renkler ağırlıkta oluyor.

Tavşanlı Erkek Bebek Battaniyesi

Basit Örgü Bebek Battaniye Modelleri

Bebek battaniyeleri genellikle tek parçadan oluştuğu için çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca battaniyeleri yaparken tığ işi pratiğinizi geliştirebilirsiniz. Özellikle penye ipler tığ işi tekniklerini öğrenmek için oldukça pratik oluyor. Kalın olduğu için bebeğinizi çok iyi bir şekilde koruyabilirsiniz. Penye ipten genellikle tek renk düz battaniyeler örebilirsiniz. İsterseniz farklı renkleri bir arada kullanarak farklı desenler çıkartabilirsiniz. Örgü bebek battaniyesi yapımı hem oldukça kolay hem de zevklidir.

Verdiğimiz teknikleri uygulayarak bebeğiniz için bu battaniyeleri yapabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu battaniye modelleri yeni başlayanlar için de oldukça uygundur. Bu battaniye modellerinden birisini yaparak tığ tekniklerinde pratiklik kazanabilirsiniz. Daha ince ip ve tığ kullanarak yazlık bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Yaz geceleri sineklerden ve akşam esintisinden bebeğinizi bu battaniye modeli ile koruyabilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof