Örgü Çamaşır Sepeti Nasıl Yapılır?

Örgü Çamaşır Sepeti Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde çok popüler iplerden birisi olan penye ipler pek çok ev yapımı projede yer alıyor. Penye ipleri kullanarak kendi paspasınızı yapabilirsiniz. Evdeki eski penyelerinizi bu şekilde değerlendirerek çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Penye ip normal iplere göre biraz daha kalın bir ip olduğu için daha dayanıklıdır. Bu nedenle bu ip modeli ile çamaşır sepeti yapabilirsiniz. Örgü Çamaşır Sepeti Nasıl Yapılır? yazımızın sonuna eklediğimiz videodan da çamaşır sepeti yapımını detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Evinizde plastik malzemeden yapılmış eşyalar kullanmak istemiyorsanız kendi çamaşır sepetinizi yapabilirsiniz. Örgüde henüz yeni de olsanız çok kolay bir şekilde bu modelleri yapabilirsiniz. Penye ipleri hemen hemen her züccaciyecide bulabilirsiniz. Penye ipin kendisine özgü kalın bir tığı var. Bu tığı kullanarak penye ipten her türlü şey çıkartabilirsiniz. Kalın bir ip olduğu için hata yaptığınızda kolayca geri dönebilirsiniz. Özellikle yeni başlayanların işini kolaylaştırabilecek bir özellik bu. Yaklaşık bir penye ip kullanarak bu modeli kolayca çıkarabilirsiniz.

Örgü Sepeti Modelleri

Örgü Çamaşır Sepeti Yapımı

Örgü çamaşır sepeti nasıl yapılır? detaylı olarak anlatacağız. Sepet için gereken malzemeler bir adet istediğiniz renkte bir penye ip ve 9 numara tığ. Eğer tığ işi tekniklerini biliyorsanız çok daha kolay bir şekilde modeli örebilirsiniz. Eğer tığ tekniklerinde yeniyseniz, penye ip öğrenmeniz için oldukça ideal bir ip çeşidi olacaktır. Örgü sepet yapımına önce sihirli halka yaparak başlıyoruz. Etrafına 6 sık iğne yaparak büyütmeye başlıyoruz daha sonra ipin ucundan sıkıca çekiyoruz. İkinci sırada her sık iğneye ikişer kere batırarak 12 sık iğne yapıyoruz. Arada sırayı karıştırmamak için de ip parçası ile yerlerini belli ediyoruz.

Üçüncü sırada 1 tek ve 1 çift yapıp 18 sık iğne yapıyoruz. Dördüncü sıraya geçtiğimizde 2 tek, 1 çift yapıp 24 sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde her sırada tek yaptığımızın sayısını bir, sık iğne sayısını 6 arttırarak yedinci sıraya kadar örüyoruz. Taban istediğimiz büyüklüğe gelene kadar örmeye devam ediyoruz. Tabanın ikinci sırasını hiç arttırmadan tek tek batarak örüyoruz. Daha sonra üzerine örgü sepetin kulpunu örerek örgü işlemimizi bitiriyoruz.

İp Sepeti Yapımı

Renkli Örgü Çamaşır Sepetleri

Örgü sepetleri sadece çamaşır sepeti olarak kullanmak istemeyebilirsiniz. Çamaşır mandallarını koyacağınız sepeti de örgü sepet olarak tasarlayabilirsiniz. Örgü sepetler çok kolay yapıldığı için istediğiniz her şeyi koyabileceğiniz bir sepet yapabilirsiniz. Penye ip sepet yapımında oldukça başarılıdır. Genellikle yuvarlak olarak tercih edilen örgü sepetleri kare olarak yapabilirsiniz. Dikdörtgen sepet yapımı aynı yuvarlak sepet yapımına benziyor. İstediğiniz boyutlarda sepet modelleri çıkartabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz için sepet yapıyorsanız onun hoşlanacağı tarzda sepet modellerini tercih etmelisiniz. Hayvan şekillerinde örgü sepet modelleri yapabilirsiniz. Fare, kedi ve köpek desenlerinde yapacağınız örgü sepete çocuklarınız bayılacak. Önce sepet örüp daha sonra üzerinde penye ip ile yaptığınız çiçek, yıldız, kuyruk desenlerini ekleyebilirsiniz. Ev ekonomisine katkıda bulunmak için bu sepetlerden yapıp satabilirsiniz. Penye ipin tanesi ortalama olarak 12 ya da 13 liraya alınabilir. Penye sepetin satışını 35 ya da 55 lira üzerinden yapabilirsiniz. Bu şekilde ev ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz.

Küçük Takı Sepeti

Penye İp Yapımı

Eğer ilk başta öğrenmek için penye ip satın almak istemiyorsanız evdeki eski penyelerinizi kullanabilirsiniz. Evde kendi başınıza çok kolay bir şekilde ip çıkartabilirsiniz. Eski penyenizi düz bir zemin üzerine serin ve kol kısmının altından kesmeye başlayın. Penyenin üst kısmını ayırdıktan sonra alttaki sert dikiş kısmını da kestikten sonra penye ipi çıkaracağınız kumaş hazır hale geliyor. Tişörtü dikiş yerleri ortada olacak şekilde serin. Bu kumaştan ipin kalınlığını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Ortalama olarak 2 cm kalınlığında kesebilirsiniz. Parçaları tişörtün enlemesine kestikten sonra açarak çapraz kesmeye başlayın.

Bu şekilde ev yapımı penye ipiniz hazır olacak. Evdeki eskimiş penyeleri bu şekilde değerlendirerek tekrar kullanabilirsiniz. Böylece sepet örmeye başlamadan önce örgü pratiği kazanırsınız. Örgü çamaşır sepeti nasıl yapılır? daha detaylı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Bu teknikleri kendi projelerinizde kullanabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikten sonra galerimizde bulunan çeşitli sepet modellerini yapabilirsiniz. Herkes tarafından tercih edilen bu örgü sepetler oldukça çok beğeniliyor.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz Tığ İşi Bebek Yelek Modelleri başlıklı konuda; tığ işi bebek yeleği, tığ işi bebek yeleği yapımı ve tığ işi bebek yelek modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.