Aktif Moda

Örgü Halı Yapımı

03.09.2018
729
Örgü Halı Yapımı

Eviniz için uygun halı modeli arıyorsanız ancak bulamadıysanız kendiniz yapabilirsiniz. Halı yapmak genellikle çok zor bir iş gibi görünebilir. Örgü halı yapımı aslında oldukça kolay. Tığ tekniklerini biliyorsanız penye ip ile çok kolay bir şekilde halı yapabilirsiniz. Eğer elinizde fazladan penye ip kaldıysa ve değerlendirmek istiyorsanız küçük paspaslar yapabilirsiniz. Örgü halı yapımı özellikle elde kalan malzemeleri bir araya getirmek için oldukça pratiktir. Elinizde kalan ipleri birlikte kullanarak renkli ve farklı halı modelleri çıkartabilirsiniz.

Evinizin dekorasyonuna uygun renklerde halılar yapabilirsiniz. Çok büyük boyutlarda olmasa da evinizin dekorasyonunda bu halıları kullanabilirsiniz. Penye ip genellikle eski penyelerden yapılmış olan ip çeşididir. Penye ip ile bir şeylerin yapılmasına yeni başladıysanız daha küçük halı modelleri sizin için daha kolay olacaktır. Örgü halı yapımına başladınız ve elinizdeki ip yetersiz geldiyse evde bulunan eski penyelerden ip yapabilirsiniz. Bu teknikleri kullanarak mutfak ve banyo paspası yapabilirsiniz. Penye kalın bir ip çeşidi olduğu için aynı zamanda ısınmanıza da yardımcı olur.

Desenli Halı Modelleri

Örgü Halı Nasıl Yapılır?

Örgü halı yapımı için gerekli malzemeler penye ip, 8 numaralı tığ ve makas. Halımıza sihirli halka yaparak başlıyoruz. Sihirli halkanın üzerine 16 adet ikili trabzan yaparak ilk sırayı bitiriyoruz. Daha sonra sihirli halkanın çekme ipini çekerek ilk sıramızı tamamlıyoruz. Çekme işlemini orta kısmını mümkün olduğu kadar boşluk bırakarak tamamlıyoruz. Daha sonra ipin rengini değiştiriyoruz ve arttırma işleminizi her trabzan başında yapıyoruz. Her deliğe bir adet değil de 2 adet trabzan yapıyoruz.

Üçüncü sırada da renk değiştirdikten sonra bir deliğe ikili trabzan bir sonraki delikte bir adet ikili trabzan yapıyoruz. Matematiksel 2-1-2-1-2-1 şeklinde arttırma yapıyoruz. Üçüncü sırayı tekrar diğer renk ile devam ediyoruz. Sonra iki deliğe bir adet trabzan yaparak bir sonraki deliğe arttırım yapıyoruz. 1-1-2-1-1-2-1 şeklinde örgümüze devam ediyoruz. Renk değiştirerek 1-1-1-2-1-1-1-2 şeklinde yeni satırımıza devam ediyoruz. Bu model yuvarlak olduğu için ölçülü bir şekilde büyütmeye özen göstermelisiniz. Daha sonraki turda 1-1-1-1-2-1-1-1-2 şeklinde arttırmaya devam ediyoruz.

Örgü Halı Modelleri

Örgü Halı Modelleri

Eğer isterseniz üzerinde etnik desenler bulunan halı modellerini tercih edebilirsiniz. Eğer isterseniz farklı desenlerde geometrik şekiller bulunan halı modellerini yapabilirsiniz. Eğer isterseniz yuvarlak bir şekilde halınızı yapabilirsiniz. Daha farklı desenlerde de halı modelleri yapabilirsiniz. Çocuğunuzun odası için bir halı yapmak istiyorsanız çiçek ya da farklı desenlerde halı yapabilirsiniz. Erkek çocuğunuzun odası için halı yapacaksanız roket gibi daha eğlenceli halı modelleri yapabilirsiniz. Kız çocuklar için kelebek, çiçek, oyuncak ayı ya da tavşan gibi desenler yapabilirsiniz.

Mutfak için üzüm, çilek, elma gibi meyvelerin desenini yapabilirsiniz. Henüz küçük çocuğunuz varsa onun odasıyla uyumlu bir halı modeli yapabilirsiniz. İsterseniz yuvarlak modeller yerine kare yaparak daha gerçekçi bir halı görünümüne kavuşursunuz. Örgü halıyı düz bir şekilde örüp daha sonra üzerine çiçekler ekleyebilirsiniz. Örgü halı yapımı çok değişik ve farklı yollarla yapılabilir. Penye ip kullanmak istemiyorsanız dantel ipi kullanarak çok farklı modeller yapabilirsiniz. Daha şık görünen bu modeller ile evinizde vintage görünümü yakalayabilirsiniz.

Oval Halı Modelleri

Renkli Örgü Halı Modelleri

Birden fazla rengi bir arada kullanarak çok eğlenceli halı modelleri çıkartabilirsiniz. Farklı halı modellerini çok kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. Birbiri ile uyumlu renklerden yapılan halı modelleri çok şık ve güzel görünmektedir. Eğer isterseniz düz bir halı yaparken araya küçük renkli noktacıklar yapabilirsiniz. Halınız daha şık ve modern görünecektir. Eğer isterseniz içerisinde çok renk barındıran penye ipleri kullanabilirsiniz. Sizin bir desen oluşturmanıza gerek kalmadan halı kendi desenini bulacaktır. Geometrik desenleri bir arada kullanarak çok modern tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Tığ kullanmadan paspas örmek istiyorsanız parmak örgüsünü kullanabilirsiniz. Bu sayede çok farklı modeller ortaya çıkartabilirsiniz. Örgü halı yapımı için pek çok farklı tekniği kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz şiş ile halı örüp daha kışlık bir halı elde edebilirsiniz. Örgü paspas yapımında da aynı teknikleri kullanabilirsiniz. Yalnızca daha küçük boyutlarda yaparak paspas görünümü vermiş olursunuz. Eğer isterseniz paspasa farklı desenler vererek kendi modelinizi çıkartabilirsiniz. Evinizin dekorasyonunu kendi yaptığınız halılarla daha da güzelleştirebilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof