Aktif Moda

Örgü Şal Modelleri 2020 – Nasıl Yapılır?

30.09.2018
863
Örgü Şal Modelleri 2020 – Nasıl Yapılır?

Örgü yapmaktan hoşlanıyorsanız günlük hayatınızı kolaylaştıracak pek çok eşyayı kendiniz yapabilirsiniz. Şal özellikle geçiş mevsimlerinde çok sık tercih edilen kadın giyim ürünüdür. Evde çok pratik bir şekilde kendi şal modelinizi yapabilirsiniz. Örgü şal modelleri tığ veya şiş kullanılarak kolaylıkla çıkartılabilir. Tığ kullanılarak yapılan modellerde ince detay çalışabilirsiniz. Daha kalın ve kışlık bir şal modeli yapmak istiyorsanız şiş tercih edebilirsiniz. Böylelikle çok pratik bir şekilde kendinize en uygun şalı yapmış olursunuz.

Tığ işi şalların yapımı daha pratik ve kolaydır. Daha önce hiç şal yapmadıysanız tığ işi şal yapımı öğrenerek başlayabilirsiniz. Genellikle çok daha pratik olan bu modellerin yapımı da oldukça kolaydır. Tığ numaranızı mutlaka ipinize uygun tercih etmelisiniz. Kalın bir şal modelini tığ kullanarak da yapabilirsiniz. Tığ kullanarak şal yapmak için sadece tığ tekniklerini bilmeniz yeterli. Tığ kullanılarak yapılan şallar daha zarif ve estetik görünüyor. Daha ince detay çalışılan bu modelleri yaptığınızda çok zarif görüneceksiniz.

El İşi Şal Modelleri

Tığ İşi Basit Şal Yapımı

Yazlık bir şal yapmak istiyorsanız bu modeli kesinlikle denemelisiniz. 2 numara tığ ve yazlık bir ip ile çok şık görünecek bir şal modeli yapabilirsiniz. Şalımızı yapmaya 30 zincir çekerek başlıyoruz. Bedeninize uygun olacak şekilde bu sayıyı arttırabilirsiniz. Motifi çıkarmak için 30 zincir yeterli olacaktır. Sıra sonundan itibaren 3 zincir çekerek ikili trabzan yapıyoruz. Aynı yere 3 kere battıktan sonra 3 zincir çekiyoruz. Aynı deliğe 3 kere daha batıyoruz. İkili trabzan yaparak iki kerede çıkıyoruz.

Daha sonrasında 6 adet zincir çekiyoruz. 5. Deliğe sık iğne yapıyoruz. Daha sonrasında tekrar 6 adet zincir çekip beşinciye batıyoruz. 3 trabzan yapıp aynı deliğe batıyoruz. 3 zincir çekip aynı deliğe üç kere üçlü trabzan yapıyoruz. Örgü şal modelleri arasında oldukça basit olan bu tekniği kullanarak çok güzel yazlık şallar yapabilirsiniz. Aşağıda bulunan videodan şalın yapımını kolayca öğrenebilirsiniz. Bu tekniği kullanarak kendiniz için yazlık örgü yelek ya da hırka da yapabilirsiniz.

Bayan Örgü Şal Yapımı

Şal yapımında tığ kullanarak çok daha detaylı modeller çıkartabileceğinizi söylemiştim. Tığ tekniklerini kullanarak üzüm salkımına benzeyen bir şal modeli yapabilirsiniz. Şal için 6 tane zincir çekiyoruz ve sihirli halka yapıyoruz. Bir zincir çekip bir fıstık yapıyoruz. Yani 4 defa ipi sardıktan sonra kapatıp iki zincir çekiyoruz. Aynı yere bir fıstık daha yapıyoruz. Bu şekilde toplamda 4 defa fıstık yapıyoruz. Daha sonra örgüyü ters çevirip bir fıstık daha yapıyoruz. İki zincir çekip aynı yere bir fıstık daha yapıp modelimizi genişletiyoruz.

Üç zincir çekip üzümün başlangıcını belirtmek için bir fıstık yapıyoruz. Bu şekilde fıstık yaparak örgümüzü genişletiyoruz. Bu modeli yapmak için kalın bir ip tercih edebilirsiniz. Montunuzun üzerine alabileceğiniz çok güzel bir şal modeli çıkartabilirsiniz. Dilerseniz simli iplerle tercih edip kış aylarındaki özel günlerde bu örgü şal modelleri tercih edebilirsiniz. Abiye elbiseler ile de çok şık görünen bu model ile gecenin parlayan yıldızı siz olabilirsiniz. Aşağıdaki videodan şalın yapımının tamamına ulaşabilirsiniz.

Kolay Şal Nasıl Yapılır?

Kolay bir şekilde kendi şalınızı yapmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Başlangıç için 7 adet zincir çekiyoruz. İlk zincire batarak bir fıstık yapıyoruz. Bir zincir çekip ipi tığa doluyoruz. Aynı yerin başına bir fıstık daha yapıyoruz. İlk fıstığı yaptıktan sonra 8 tane zincir çekiyoruz. Tığın başına ip dolayıp aynı yuvanın içerisine bir fıstık daha yapıyoruz. Kapatıp zincir çekip aynı yere bir fıstık daha yapıyoruz. Bir zincir çekip örgümüzün arka tarafını çeviriyoruz.

Aşağıdaki videodan bu şalın yapımını detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Oldukça şık görünen bu şal modelini günlük olarak kullanabilirsiniz. Ofiste çok üşüyorsanız bu şal ile hem çok şık görünüp hem de kendinizi ısıtabilirsiniz. Bu şal modeli klasik tarza sahip bayanlarda çok şık görünüyor. Günlük elbiselerinizin üzerine bu şalı tercih edebilirsiniz. Zincir ve fıstık nasıl yapılır biliyorsanız bu şalı da kolaylıkla yapabilirsiniz. Çok basit teknikleri kullanarak böyle güzel görünen şallar elde edebilirsiniz. Bu tekniği kullanarak kendinize hırka da yapabilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 – 2021 Abiye Trendleri başlıklı konuda; Abiye Elbise Kombinleri ve Abiye Elbise Trendleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof