Aktif Moda

Polikistik Over Tedavisi Nedir?

23.08.2020
35
Polikistik Over Tedavisi Nedir?

Yazımıza ilk olarak polikistik over sendromu nedir onu açıklayarak başlayalım. Polikistik over sendromu çoğunlukla kadınlarda görülen bir hastalıktır. Hormanal olarak bozukluk olan bu hastalık en sık adet görememe ya da adet dengesizliği kendini belli eder. Kadınlar için diğer belirtiler ve erkeklerde daha sık görülen belirtiler hormon dengesizliği yüzünden ciltte sivilcelenme, yağlanma, saç dökülmesi, tüylenme gibi belirtileri vardır. Peki polikistik over tedavisi Nedir?

Polikistik Over Tedavisi Nedir?

Polikistik over çok riskli bir hastalıktır. Erkeklerde çok çok nadir görülür. %99 kadınlarda görülen %1 de erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bu yüzden çoğunlukla yumurtalık hastalığı olarak da bilinir. Yumurtalıkların androjenleri fazla salgılanması sonucu kadın hastalarda kısırlık, sivilce, saç dökülmesi ve tüylenme görülür. Kadınlarda daha çok sık görülmesinin sebebi henüz belli değildir. Ama neredeyse hemen hemen her kadının yakalanma ihtimali vardır. Genellikle ergenlik çağında başlar çünkü hormonal sistem ergenlik çağında aktifleşmeye başlar. Özellikle obezitenin artması ile insülin salgısı artıyor bu da polistik over sendromunu tetiklemektedir. Polikistik over tedavisi nedir sorusunu yanıtlayacağız.

Polikistik Over Tedavisi Nedir?

Polikistik Over Belirtileri Nedir?

Polikistik over belirtileri en başta kendini yumurtlama sorunu ve kandaki androjen seviyesinin artması ile belirtisini verir.     Yumurtlama sorunu da kendini adet düzensizliği ve adet görmeme ile kendini gösterir. Androjenin artması da kendini erkek tipi tüylenme, saç dökülmesi, ciltte sivilcelenme ile kendini gösterir. Ayrıca göbek bölgesindeki kilo artışı da aslında polikistik over belirtisi olabilir.

Polikistik Over Tedavisi Nedir?

Genellikle insüline karşı direnç, kiloda artış, yüz bölgesinde yağlanma, çeşitli yerde iltihaplanma, cilt kararması, kısırlık ve depresyonda görülür. Her hastalıkta olduğu gibi polikistik over sendromunda da erken tanı oldukça önemlidir. Herhangi bir sorunu fark ettiyseniz özellikle de adetinizde bir bozukluk var ise hemen doktorunuza başvurmalısınız. Vücudunuz size bir şey anlatmak istiyor olabilir. O zaman polikistik over tedavisi nedir sorusuna geçebiliriz.

Polikistik Over Tedavisi Nedir?

Polikistik Over Tedavisi Nedir? Tanı Nasıl Konulur?

Polikistik over tedavisinde ilk önce fiziki muayene yapılır. Bu fiziki muayeneye bağlı olarak da problemin olup olmadığına bakılır. Durumun ağırlığına göre de doğum kontrol hapı önerilebilir. Eğer daha farklı bir sebebe bağlı olarak polikistik over sendromunuz var ise o zaman doktorunuz farklı bir tedavi sunacaktır. Kesinlikle tedavi edilmelidir. Önemli olan da erken tedavi edilmesi. Eğer uzun süre tedavi yapılmazsa kısırlığa sebep olur. Bunun dışında tip 2 diyabet, kolesterol yüksekliği, obezite görülmektedir.

İlaç tedavisinin başlıca sebebi yağ, şeker metabolizma dengesini sağlamakta ve vücuttaki hormon dengesini düzenlemektedir. Bu esnada da hastanın uygun diyet ve fiziksel aktiviteyle tedavi süreci desteklenmelidir. Eğer yumurtalığın bozulması gibi bir durum söz konusu ise yumurtanın tekrar çalışabilmesi için cerrahi işlemler uygulanabilmektedir.

Polikistik Over Tedavisi Nedir?

Eğer adet döngüsünde bir sorununuz var ise ya da adet döngünüz bozulmuş ise illaki polikistik over sendromu geçiriyorsunuz gibi bir durum söz konusu değildir kesinlikle. Özellikle daha yeni regl görülmeye başlandıysa düzensizlik oldukça normaldir. En az 2 – 3 yıl geçtikten sonra regl döngüsü zaten düzelmeye başlamaktadır. Polikistik over sendromu için kesin tanıyı aslında hormon ve tam kan sayımı vermektedir. Bunlarla beraber ultrason ile yumurtalıkların şekline ve yapısında bir değişiklik, bozukluk var mı diye bakılabilir.

Polikistik Over Tedavisi Nedir?

Eğer bahsettiğimiz belirtiler sizde çok şiddetli ise kesinlikle ilk olarak doktorunuzla görüşmeli ve onun size verdiği tedaviyi, diyeti ve sporu uygulamalısınız. Olabildiğince erken teşhis konulması en iyi olmasını sağlamaktadır. Böylelikle ilerleyen zamanlarda daha sağlıklı olmayı sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz Kürtaj Fiyatları 2020 başlıklı konuda; kürtaj, kürtaj fiyatları ve kürtaj fiyatlarındaki değişim hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof