Aktif Moda

Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı

28.08.2020
31
Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı

Sağlıklı beslenmek ve dengeli, düzenli beslenmek çok önemli bir şeydir. Kilo vermek yemek yiyerek de olabilir ve sağlıklı beslenmek için haftalık kaç kalori alınmalı konusuna dikkat etmelisiniz. Alacağınız fazla kalori size vitamin, mineral olarak değil de fazla kilo olarak dönecektir. Alacağınız kalorilere dikkat etmeli ve yediğiniz yiyeceklerin kalorilerini iyi bilmelisiniz.

Öncelikle bir kadın ve bir erkeğin günlük alması gereken kalori miktarını söyleyelim. Bir kadın sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için bir günde 2000 kalori almalı. Bir erkeğin ise sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için günde alması gereken kalori miktarı 2500 kaloridir. Kilo vermek için ise bir kadın haftalık yarım kilo vermek istiyorsa günde 2000 kalori almak yerine 1500 kalori alarak bunu başarabilir. Günde 1500 kalori almak demek haftada yarım kilo demektir. Günde 1500 kalori alırsanız ve haftada yarım kilo verirseniz sağlıklı bir şekilde ayda 2 kilo vermiş olursunuz. Bu kalori miktarı genel bir sonuçtur. 100-200’lük değişmeler olabilir. Ancak yine de bir kadın günde 2000’den fazla kalori alırsa kilo alması kaçınılmaz olur. Bu yüzden günde 1500 kalori alarak ve bu kalorilerin çoğunluğunu da sabah kahvaltısına ayırarak kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı

Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı Yaş Dağılımına Göre

4-8 yaş arasındaki çocuklar günlük 1200 ila 1400 arasında kalori almalıdırlar.

9-13 yaş arasındaki kızlar günlük 1600 kalori alarak sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam etmelidir.

19-30 yaş arasındaki kadınlar yukarıda da söylediğimiz gibi günlük 2000 kalori almalıdırlar.

31-50 yaş arasındaki kadınlar günlük 1800 kalori alarak sağlıklı yaşamlarına devam edebilirler.

51 yaş ve üzerindeki kadınların ise günlük alması gereken kalori miktarı 1600’dür.

Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı

Sağlıklı beslenmek için haftalık kaç kalori alınmalı sorusuna verilecek tek bir cevap yoktur. Kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna göre bu cevap değişkenlik gösterse de yine de ortalama bir cevap vermek gerekir ise 19 ve 30 yaş arasındaki ve sağlık problemleri olmayan kadınlar günlük 2000 kalori haftalık ise 14 bin kalori almalıdırlar. Günlük 2 bin kaloriden fazlası ise fazla kilo olarak geri dönebilir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi erkeklerin günlük 2 bin 500, kadınların ise 2 bin kalori almaya ihtiyaçları vardır. Bu kesin bir sonuç olmamakla beraber yaş, cinsiyet, sağlık durumu konularına göre değişkenlik gösterebilir. İngiltere Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan bir öneriye göre sağlıklı beslenmek için haftalık kaç kalori alınmalı sorusuna bir cevap vermek mümkün. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre kahvaltıda 400 kalori, öğlen yemeğinde 600 kalori ve akşam yemeğinde de 600 kalori alarak bir günde 1600 kalori almak gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmek için internetteki sayısız Türkçe ve yabancı dildeki yazıları okuyabilir, videoları izleyebilirsiniz. Ancak yine de en doğru sonuca ulaşmanız imkansızdır. Çünkü internet üzerindeki değerler asla gerçeği yansıtmazlar. Kişiden kişiye göre değişebilir kalori konusu. Bu yüzden bir diyetisyenden randevu alarak size sağlıklı bir beslenme programı hazırlaması için konuşabilirsiniz. Bu yüzden internetteki kaynaklar yanlış olmasa da size göre olmama ihtimali olduğu için bir uzmanla beraber çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Sağlıklı Beslenmek İçin Haftalık Kaç Kalori Alınmalı

Dikkat etmeniz gereken bir konu vardır o da kalori takibi. Doktorunuzun size söylediği günlük almanız gereken maksimum kaloriyi geçmemek için mobil uygulamalardan da yardım alarak yediğiniz yiyeceklerin kalori hesaplamalarını yapmalısınız. Fazla kalori almamaya ancak almanız gerekenden az da almamaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede sağlıklı beslenerek kalori alabilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz Polikistik Over Tedavisi Nedir? başlıklı konuda; Polikistik Over Belirtileri Nedir?, Polikistik Over Sendromu ve Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nedir? hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof