Aktif Moda

Seccade Örnekler Yeni Modeller

07.09.2018
1.868
Seccade Örnekler Yeni Modeller

Dini görevlerimizden namazı yerine getirmek için seccade kullanırız. Her zaman temiz ve özenli tuttuğumuz seccadelerin aynı zamanda güzel görünmesini isteriz. Kanaviçe, etamin ve çapraz işi tekniklerini kullanarak seccadelerin üzerine çiçek, camii, kelebek gibi güzel işlemeler yapabilirsiniz. İstediğiniz işleme tekniklerini kullanarak seccade modelleri yapabilirsiniz. Seccade modelleri yapmak için kanaviçeye uygun keten kumaş, kasnak, kanaviçe ipine ihtiyacınız olacak. Seccade yapmak için istediğiniz türde bir kumaşı kullanabilirsiniz. Yeni başlayanlar için delikli kumaş çok iyi olacaktır.

Kumaşın delikli olması işlemeyi kolaylaştırıyor. Seccade yapımına yeni başladıysanız en kolay model çiçek yapımıdır. Çok kolay bir şekilde bu desenleri yapabilirsiniz. Seccade modelleri yaparken kağıda baskılı modellerden faydalanabilirsiniz. Kareli kağıt üzerinde bulunan modeller üzerinde farklı desenlerde işaretler bulunur. Bu işaretler kanaviçede kullanılan farklı renkleri temsil ediyor. Kanaviçe yaparken kasnağı ne çok sıkı ne de çok gevşek bırakmalısınız. Bu sayede modeli çok daha kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz. Kanaviçe yaparken normal dikiş tekniklerini kullanamazsınız.

Detaylı İşlemeli Seccade Modelleri

Kanaviçe Seccade Modelleri Nasıl Yapılır?

Kanaviçe seccade modelleri yapımı oldukça kolay modeller. Kanaviçe çarpı yapılarak yapılan dikiş modelidir. İşleme yapılan bölgenin düzgün görünmesi için iplik katını doğru bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Az iplik kullanılması kanaviçe yaparken kullanılan etaminin görünmesine neden olur. Bu da göze pek hoş gelmez. Fazla iplik kullanıldığında da model kaba görünür ve estetik durmaz. Eğer etamin kullanacaksanız uygun iğne tercih etmelisiniz. En sık tercih edilen 14 ct etamin için 24 numaralı iğne tercih etmelisiniz.

Düz kumaşa işleme yapmadan önce kanaviçe bezi kumaşa teğellenir. İğneyi kumaşın arka tarafından sokup sol alt kısımdan çıkarıyoruz. Daha sonra tam çapraz noktasından geçiriyoruz. Çapraz noktadan geçirdikten sonra tersten sağ alt kısma batırıyoruz. Çıkardıktan sonra sağ üst kısma batırıyoruz. Bu şekilde ilk çaprazımızı yapmış olduk. Çapraz tekniği yapımı basit ve kolay olduğu için en çok tercih edilen teknikler arasındadır. Muntazam bir görüntü için çarpının yatay çizgileri hep aynı yöne bakmalıdır. Böylece yaptığınız işleme çok simetrik ve güzel görünür.

Farklı Seccade İşlemeleri

İşlemeli Seccade Örnekleri

İşlemeli seccade yaparken öncelikle desene karar vermelisiniz. Desen tüm seccadeyi kaplayacak detaylı bir işleme ise yapması günler alabilir. Sadece üst kısmı işlemeli olan seccade modelleri yapımı çok daha kolaydır. Eğer isterseniz seccade üzerine Arapça ya da Türkçe yazılar yazabilirsiniz. Yapacağınız işlemenin güzel görünmesi için renk uyumuna çok özen göstermelisiniz. Seccade açık renkli ise daha canlı ve parlak, koyu renkli ise biraz daha soluk renkleri tercih edebilirsiniz.

Son dönemlerde özellikle işlemeli siyah seccade modelleri oldukça tercih ediliyor. Üzerine pembe tonlar ile yapılan gül desenleri ile doldukça şık duran bu seccade modelini yapabilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar için oldukça uygun bir model olacaktır. Pembenin farklı tonlarını bir arada kullanarak ışıklandırma ve gölgelendirme yapabilirsiniz. Yeni başlayanlar için ilk başlarda zor gelse de eliniz alıştıkça daha hızlı bir şekilde yapmaya başlayacaksınız. Seccade işlemede daha önce tecrübeniz bulunuyorsa biraz daha fazla detaylı ve ince işlemeli seccade örneklerine göz atabilirsiniz.

Detaylı İşlemeli Seccade Modelleri

2019 Seccade Modelleri

Seccade modelleri son dönemlerde eskiden olduğu gibi işlenmeye başlandı. Oldukça eğlenceli ve keyifli bir süreç olan işlemeli seccade yapımı için gereken malzemeler oldukça basit. Eğer tüm seccadede işleme uygulayacaksanız desenlerin aynı hizada gittiğinden emin olmalısınız. İşleme yapmanın tüm püf noktası kasnağı aynı yerlerden yerleştirmektir. Ayrıca işleme yaparken kasnağın çok gergin ya da çok serbest olmasına izin vermemelisiniz. Gerektiği kadar kumaşı germeli. Çok gerdiği durumlarda kasnağın izi çıkabilir ve desenler simetrik bir şekilde görünmeyebilir.

Beyaz renkli seccade kumaşının üzerine turkuaz, yeşil ve açık mavi renkleri tercih edebilirsiniz. Oldukça güzel görünen bu renkler ile geometrik işlemeler yapabilirsiniz. Geleneksel bir görünüm için geometrik desenler oldukça uygundur. Eğer isterseniz kırmızı, yeşil, sarı gibi renkleri kullanarak çiçekli motifler de çıkartabilirsiniz. Bu motiflerin işlenmesi biraz daha detaylı olduğu için yeni başlayanlar biraz zorluk yaşayabilirler. Bu işleme tekniklerini kullanarak kendi tişörtlerinizi veya eteklerinizi işleyebilirsiniz. Eğer seccade işlemeye yeni başladıysanız etamin bezlerini kullanarak daha kolay işleme yapabilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof