Aktif Moda

Telkari Kolye Modelleri 2019

14.10.2018
576
Telkari Kolye Modelleri 2019

Telkari sanatı gümüşün el ile işlenerek çok daha süslü bir hale getirilmesidir. Ülkemizde en çok Mardin’de yapılan telkâri sanatı tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Gümüş üzerinde ince detaylar işleyerek yapılan bu sanat tamamen sabıra dayanıyor. Telkari sanatını kullanarak istediğiniz tasarımda kolye ya da herhangi bir takı yaptırabilirsiniz. Telkari kolye modelleri 2019 yılında oldukça popüler olacak. Bu dönemin en popüler kolye işlemelerinden birisi çiçekli telkâri kolyeler. Oldukça zarif görünen bu kolye modelleri ile çok daha şık görünebilirsiniz.

Yaprak Desenli Telkari Kolye Modelleri

Telkari Kolye Modelleri

Telkari kolyelerin en güzel özelliğinden birisi hiçbir kolyeyi beğenmezseniz kendi tasarım kolyenizi yaptırabilirsiniz. Bu sezon telkâri sanatında özellikle Osmanlı döneminin zarafetini yansıtan büyük ve gösterişli kolye modelleri ön plana çıkıyor. Bu kolye modelleri farklı doğal taşlarla birlikte de yapılabiliyor. Oldukça gösterişli duran bu kolye modelini genellikle orta yaşlı hanımlar tercih ediyor. İşlemeleri biraz ağır olduğu için genç hanımlarda çok kaba duruyor ve yakışmıyor. Genç hanımlar yuvarlak ince işlemeli telkâri kolye modellerini tercih edebilirler.

Genç hanımlar telkari kolye modelleri 2019 arasından yuvarlak ve ince işlemeli kolye modellerini tercih ediyor. İşlemeli kolye modelleri son dönemlerin en popüler tasarımlarından ilham alınarak oluşturuluyor. Yuvarlak tasarım kolyeler spor kombinler ile oldukça şık bir şekilde tamamlanıyor. Telkari kolye modelleri arasından en çok tercih edilen kolye modelleri çiçek işlemeli kolye modelleri. Özellikle özel davet ve günlerde bu kolye modelini tercih ederek çok daha şık görünebilirsiniz. Dilerseniz tüm gerdan bölgenizi kaplayacak büyüklükte kolye tercih edebilirsiniz.

Telkari Çiçek Kolye Ucu Modelleri

Telkari Kolye Modelleri Nasıl Yapılır?

Telkari sanatının ana maddesi gümüştür. Eğer kendiniz tasarım kolye yaptırmayı düşünüyorsanız eski ya da kullanmadığınız gümüş takılarınızı erittirerek istediğiniz kolye modelini yaptırabilirsiniz. Eritilen gümüş 40, 60 ya da 70 mikrona kadar küçültülüyor. Daha sonra tasarımdaki parçaya göre hangi kısımların yapılacağı belirlenerek gümüş kolye yapılmaya başlanır. Tellerin yumuşaklığını geri kazanması için tavlama işlemi yapılır. Daha sonra tasarlanan modele göre kolyenin kesimi yapılarak kolyeye şekil verilerek kolye tamamlanır.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 – 2021 Abiye Trendleri başlıklı konuda; Abiye Elbise Kombinleri ve Abiye Elbise Trendleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof