Uyku Bozuklukları Tedavisi

Uyku Bozuklukları Tedavisi

Uyku Bozuklukları Tedavisi

İnsanların uykuya dalmasını ve rahatça bir uyku çekmesini önleyen birçok faktör bulunmaktadır. Kilo, ruh hali, hatıralar, uyku problemi çekilmesinin önemli nedenleri arasında sayılabilir. Ancak bunun yanında günlük yaşantınız ve alışkanlıklarınız da gözlerinizi kapatmanıza rağmen uykuya dalamamanızı etkiler. Avrupa’nın önde gelen doktorlarından Travis Stork ve Jennifer Ashton’a göre, rahat uyuyabilmek önemli bir meziyettir. İnsanın yaşantısını son derece mutlu edebileceği gibi o günü çekilmez de kılabilir. Öncelikle sizi gece uyandırabilecek herhangi bir dikkat dağıtıcıdan uzak durmanızı tavsiye eden doktorlar, bunun yanında uyku bozuklukları problemini gidermek için daha birçok tavsiyede bulunuyorlar.

uyku-bozukluklari

Uyku Bozuklukları Nasıl Giderilir ?

Uyku halinin hemen öncesinde beş duyu organınızda herhangi birini aktive edecek bir etkinlik, uykunuzun kaçmasına neden olur. Bu nedenle uyumadan önce duyu organlarınızı kapamalı ve tam anlamıyla bir dinginliğe ulaşmalısınız. Bunun yanında yatmadan önce alınacak alkol, uyku hormonu olan melatoninin salgılanmasını engellediği için uyku problemi çekenlerin baş düşmanı durumundadır. Bunun yerine içinde melatonin salgılayıcı bulunduran vişne suyu içilmesi daha yararlı olacaktır. Aslında bunların hepsi uykusuzluk nedenlerinden birer zincirin halkasıdır.

Ayrıca 8 saatin üzerindeki uyku alışkanlıkları yararlı değildir. Çok uyumak da kendi problemlerini getirir. İçerisinde kafein olmadığı söylenen birçok kahve türü de kafein barındırır. O nedenle reklamlara inanmamalı ve kahveden uzak durulmalıdır. Bunun yanında sıkı pijamalar rahatlık ve güven getireceğinden bol pijamalardan kaçınılmalıdır.

Tabii ki uyku durumunun olmazsa olmazı tam sessizliktir. Herhangi bir uyarıcının bulunmadığı bir ortam seçilmelidir. Ayrıca bilindiğinin aksine özellikle sert egzersizlerden sonra uykuya dalmak zor olabilir. Eğer gece çalışmak zorundaysanız yatmadan önce duş almak vücut sıcaklığınızı düşürecek ve uykuya daha rahat dalmanıza yardım edecektir.

Uyku, insanın en önemli ve hayatının en çok bölümünü kaplayan hayati bir etkinliğidir. O nedenle hangi koşullar altında olursa olsun iyi uyumak, her daim neşenizin ve sağlığınızın iyi durumda olmasını sağlayacaktır.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz Beyaz Dişlere Sahip Olmak İçin başlıklı konuda; beyaz diş, beyaz dişlere sahip olmak ve temiz diş hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.