Aktif Moda

Vertigo Belirtileri Nedir?

26.05.2018
666
Vertigo Belirtileri Nedir?

Vertigo Belirtileri Nedir?

Vertigo Belirtileri Nelerdir? Demeden önce vertigoyu tanımlamak gerekir. Vertigo genellikle baş dönmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Aslında asıl nedeni iç kulakta olan bir problemdir. Baş dönmesinin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, hareket esnasında illüzyon yani olmayan şeyler görmeye kadar gidebilir. Sabit durulsa dahi hareket ediyormuş gibi hissedilir. Vertigo daha ilerleyen seviyelerde daha farklı sonuçlar etkiler yaratabilir. Böyle durumlarda kesinlikle ama kesinlikle doktor yardımı almak gerekir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir? Dendiğinde aslında genel sebebi beyin veya iç kulakta yaşanan çeşitli problemlerdir.

İyi huylu olarak ifade edilen bir vertigo türü daha çok 15 saniye ile birkaç dakika arasında değişen bir sürede hareketlere karşı kısa bir hassasiyet oluşturur. Ani bir kafa hareketi veya beynin sanki sadece bir tarafa doğru hareket ediyormuş hissi yaratarak baş dönmelerine sebebiyet verir. Bu duruma örnek olarak yeni uyanıldığında yatakta yuvarlanma esnasında oluşan kısa süreli bir baş dönmesi verilebilir. Böyle bir durum çok nadiren tehlikeli bir hal almakta ve tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle vertigo hastalarının kontrollerinin yapılmasında fayda vardır.

Bir diğer vertigo sebebi de beyindeki kan akışının dönerken azalmasıdır. Beynin içine doğru bir kanama olur ve bu durum vertigo, baş ağrısı, yürüme zorlukları ve yukarıya doğru bakma zorluğuna sebep olur. Bu durumda doktora başvurulması gerekmektedir. Baş dönmesi her zaman vertigo belirtisi değildir. Bu da toplumda bilinen yanlış bilgilerden biridir.

Vertigo geçiren kişilerde kaybolma veya hareket hassasiyetleri meydana gelir. Bu duruma ek olarak mide bulantısı, kusma, terleme ve anormal bir şekilde göz hareketleri oluşabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde doktora başvurulmalıdır. Vertigo olan kişilerin iç kulak iltihabına sahip olma durumlarından dolayı işitmelerinde ağırlaşma ve işitme kayıpları yaşar. Duyulan seslere karşı tepkilerin azalması ve gelen ses dalgalarına oluşan hassasiyetin azalması da diğer belirtiler arasındadır.

Vertigo hastalarının genellikle baş dönmesi, denge kayıpları, bir yöne doğru çekiliyormuş hissi, eğimli ve sallanarak yürüme durumları oluşur. Bu anlamda dengesizlik de bir belirtidir.

 

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2013 - 2021 Türkiye'nin en aktif Kadın sitesi ile her zaman trend olun.