Aktif Moda

Doğal Stres Giderici: Akvaryum

31.03.2023
611
Doğal Stres Giderici: Akvaryum

Doğal stres giderici: Akvaryum başlığımıza şaşırmış olabilirsiniz. Lakin doğal kayalar ve yeşil bitkilerle süzülürcesine yüzen renkli balıkların bulunduğu bir akvaryum hayal edin… Gündelik hayatın getirdiği stres ve iş ortamının olumsuz enerjisinden kolaylıkla uzaklaşabilirsiniz.

Evcil hayvan besleme niyetinde olan ancak günlük yaşantısının yoğunluğunda vakit ayırma sıkıntısı olanlar için akvaryumda balık beslemek ideal bir seçim olabilir. Diğer yandan uzmanların araştırmalarında sıklıkla atıf yaptığı diğer bir faydası ise; akvaryumun doğal stres giderici etki yapıyor olmasıdır. Öylesine ki her gün düzenli olarak akvaryum seyreden kişilerde kalp krizi riskinin ciddi oranda azaldığı tespit edilmiştir.

Stresi Azaltmanin Dogal Yollari - Doğal Stres Giderici: Akvaryum

Stresi Azaltmanın Doğal Yolları

Akvaryumun Doğal Stres Giderici Etkileri

  • Balıkların yüzüşündeki sakinlik ve gürültüden uzak bir doğal ortam insanın iç huzurunu bulmasına katkı sağlar.
  • Akvaryum seyretmenin kalp ritmini yavaşlatarak sakinleştirici ve stres giderici özelliği bilinen bir gerçektir. Dikkat ederseniz, diş hekimlerinin ve psikologların ofislerinde akvaryumlar dekorasyonun baş köşesindedir. Çünkü hastaların ve özellikle çocukların kaygılarının giderilmesinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
  • Akşamları yatağa girmeden önce teknolojik cihazların bir kenara bırakılmasıyla birlikte, ortalama 30-45 dakika sürelerde akvaryumu seyrettiğinizde sakinleştirici ve uyumayı destekleyici etkilerini hissedebilirsiniz.

Akvaryum Bakımı Zor Mu?

Akvaryum bakımı gözünüzü korkutmasın! Hafta sonları sadece 30 dakikanızı ayırarak gerçekleştireceğiz rutin bakım ile sağlıklı balıklar yetiştirebilirsiniz. Balıkların günlük beslenme zamanları ise sabah-akşam olmak üzere birkaç dakikanızı geçmeyecektir.

Balıkların beslenmesi konusunda çocuklardan destek almak, onların sorumluluk bilincini artıracağı gibi hayvan sevgsinin aşılanması noktasında da oldukça faydalı olacaktır. Renkli balıklara sahip olduğunuz bir akvaryumunuz varsa, çocuklarınız seve seve balıkları besleme görevine talip olacaktır. Sonrasında ailecek akvaryum seyretmenin verdiği keyfi çıkarabilir, günün stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Akvaryum Bakimi Zor Mudur - Doğal Stres Giderici: Akvaryum

Akvaryum Bakımı Zor Mudur

Sağlıklı Akvaryum Balığı Seçmenin Püf Noktaları

  • Beslenecek balık türleri seçilirken araştırma yapılmalı ve türlerin gereksinimleri konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.
  • Birden fazla tür birlikte bakılacak ise türlerin birbiriyle uyumlu olup olmadığından emin olunmalıdır. Uysal bir tür ile saldırgan bir türün birlikte bakılması avcı ile avın bir araya konması anlamına gelecektir.
  • Balıkları almak üzere gideceğiniz akvaryumcunun gerektiğinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerel satıcılardan birisi olması yararınıza olacaktır.
  • Akvaryumcuda alcağınız türlerin bulunduğu akvaryumdaki balıklar genel itibariyle sağlıklı, hareketli ve renkleri canlı olmalıdır.
  • Zeminde ve bir noktada hareketesiz halde bekleyen balıklardan uzak durulmalıdır.
  • Seçiminizi yaparken öncelikle birkaç dakika gözlem yaparak tahmini olarak en sağlıklı balığı seçebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Nazoster Burun Spreyi Ne İşe Yarar?

Doğal stres giderici: Akvaryum özellikle çocuklarda ve stresli bir dönem geçiren yetişkinlerde stres giderme noktasında oldukça etkili olan doğal bir destekleyicidir. Evinizin veya ofisinizin dekorasyonuna katacağı doğal şıklığı da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca akvaryum bakımı kedi, köpek ve kuş gibi bakımı ve sorumluluğu noktasında ciddi sorumluluklar gerektirmeyecektir.

Kaynak: https://bitkibalik.com

Fotoğraf Galerisi

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2013 - 2022 Türkiye'nin en aktif Kadın sitesi ile her zaman trend olun.