Aktif Moda

İğne Oyası Papatya Modelleri – Nasıl Yapılır?

10.10.2018
837
İğne Oyası Papatya Modelleri – Nasıl Yapılır?

İğne oyası oldukça emek ve uğraş isteyen bir el işi modelidir. İnce detayların ve renkli desenlerin bulunduğu iğne oyaları çeyizler için vazgeçilmezdir. İğne oyası papatya modelleri için aşağıda bulunan videolarımızı izleyebilirsiniz. Papatya iğne oyası için çıkarması oldukça kolay desenlerden bir tanesidir. Oldukça gösterişli olan bu iğne oyası modeli ile çok daha şık görünebilirsiniz. Özellikle kapalı hanımlar bu iğne oyası başörtüsü modellerini namazlık olarak da tercih edebilirler. İğne oyaları baş örtülerinde tercih edildiği gibi çeyizlik havlularda da tercih edilebilir.

Çiçek işlemeli havlu modelleri çeyizinizde taze yeni gelin havası katacaktır. Çiçek desenli başörtüsü modelleri ile birlikte çiçek desenli havlu modellerini tercih edebilirsiniz. Farklı çeşitleri ve modelleri bulunan papatyalı iğne modelleri ile birlikte çok daha şık bir çeyize sahip olabilirsiniz. Yarım papatya ya da tam papatya iğne oyaları yapabilirsiniz. Bu sezon özellikle tam papatya iğne modelleri çeyiz işlerinde çok tercih ediliyor. Tülbent kenarlarına yeşil ip ile kenar geçebilirsiniz.

İğne Oyası Papatya Modeli Yapılışı Modeli

Papatya İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Tam iğne oyası papatya modelleri genellikle papatya motifi yapıldıktan sonra tülbendin üzerinde tercih edebilirsiniz. Papatya desenini oluşturmak için tam halka yapımı ve sinek kanadı yapılışını bilmemiz gerekiyor. Sarı ip ile ilmek başlıyoruz. 5 adet zincir yaptıktan sonra baştaki ilmeğe batıp ipi dolayıp iki ilmeğin içerisinden çekiyoruz. Sihirli halkamızı yaptıktan sonra papatyanın sarı kısmı biraz daha genişletiyoruz. Genişletme işlemini videodaki gibi yaptıktan sonra sarı ipimizi keserek sağlamlaştırma işlemini yapıyoruz.

Sarı kısmı tığ ile dokuduktan sonra beyaz işlemesini iğne oyası yapımına geçiyoruz. İğne oyası yaparken papatyada güzel bir deseni oluşturmak için sinek kanadı yapıyoruz. İğneyi ilk delikten birisine geçirdikten sonra ilk düğümümüzü atıyoruz. Aynı yere batarak pırpır yapıyoruz. Bu şekilde ilk papatya yaprağımızı oluşturuyoruz. Daha sonra ilk pırpırınızın yanındaki ilk boşluğa batarak tekrar bir düğüm yapıyoruz. Düğümü sağlamlaştırdıktan sonra pırpır yapıyoruz. Bu şekilde yuvarlağın çevresi boyunca pırpır yapıyoruz. Videodan daha detaylı bir şekilde yapımı tercih edebilirsiniz.

Farklı İğne Oyası Modelleri

İğne oyası papatya modelleri dışında da farklı modeller yapabilirsiniz. İğne oyası tekniklerini kullanarak çok farklı desenler çıkartabilirsiniz. İğne oyasına yeni başladıysanız basit iğne oyası modelini çıkartabilirsiniz. Basit iğne oyasına başlamadan önce eşarbımızın kenarına yeşil ip ile zürafa yapıyoruz. Zürafalarımızı yaptıktan sonra çiçeklerinizin birbirine olan uzaklığını kendiniz ayarlayabilirsiniz. 7 adet zürafa arası ideal olacaktır. 8. zürafaya iğnemizi batırıyoruz ve bir adet pırpır yapıyorlar. Pırpır içerisinden iğne ile geçerek sıkı bir düğüm atıyoruz.

Pırpırın üzerine geçiş yaptıktan sonra zürafa yapımındaki gibi normal bir düğüm atıyoruz. Pırpır yaptıktan sonra üzerine sıkı düğüm yaparak sağlamlaştırıyoruz. Daha sonra zürafa yapımında olduğu gibi normal bir düğüm ile yine aynı deliğin içine sağlamlaştırma yapıyoruz. Sinek kanadı modelini yaptıktan sonra iğne oyamız tamamlanmış oluyor. Bu basit iğne oyasını yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Zürafa tekniğini çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Pırpır yapımını da çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2019 İğne Oyası Modelleri

İğne oyası diğer oyalar orasında en zarif modellerdendir. Havlu kenarlarında ve tülbent kenarında tercih edilebilir. Özellikle yeni gelinler çeyizlerinde mutlaka bu oya modelinden bulundurmalı. Yapımı biraz zor gibi görünse de öğrendikten sonra oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İğne oyası ile çok farklı çiçek modellerini çıkartabilirsiniz. Menekşe ve papatya gibi farklı çiçekleri iğne oyası ile birlikte çıkartabilirsiniz. İğne oyasında menekşe yapımı da oldukça basittir. Mor ve koyu mavi renklerde menekşelerden yapabilirsiniz. Papatya modelinin yapımının bazı aşamasında tığ kullanmıştık.

Menekşe oyasının yapımında tamamen iğne kullanıyoruz. İğnemizle zincir oluşturup zincirin etrafına düğümler yaparak menekşemizi yapıyoruz. Zürafa yaparak arttırma tekniğe menekşe yapımına devam ediyoruz. Üçgen şeklinde arttırma yaparak menekşe şeklini vermeye başlıyoruz. Bu oyada da motifleri önceden yapıp daha sonra tülbentin üzerine oyaları dikiyoruz. Bu şekilde iğne oyanızı yaptıktan sonra tülbentin çevresini motiflerimizle çevreliyoruz. Menekşe motifini yaparken çok daha sık yapmaya özen göstermelisiniz. Açık ve koyu renkten iki adet menekşe motifi yaparak 3 boyutlu görünmesini sağlayabilirsiniz.


Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof