Örme Patik Modelleri – Nasıl Yapılır?

Örme Patik Modelleri – Nasıl Yapılır?

Artık bir gelenek halini almış olan patikler oldukça popüler olmaya başladı. Özellikle kış aylarında çok sıcak tuttuğu için tercih edilen bu patik modelleri ile çok şık görünebilirsiniz. Evde, misafirlikte her yerde bu patikler ile gezebilirsiniz. Tığ işi tekniklerini biliyorsanız çok kolay bir şekilde bu patik modellerini yapabilirsiniz. Örme patik modelleri geleneksel ve modern olmak üzere ikiye ayrılıyor. Çeyiz hazırlığında geleneksel modelleri tercih edebilirsiniz. Geleneksel modeller nişan bohçası için oldukça uygun olacaktır.

Geleneksel patikler 5 şişle örülmüş modellerden oluşuyor. Bu modellerin yapımı biraz daha zor olsa da çok şık duruyor. Anneanneniz ya da babaanneniz bu modelleri yapmayı biliyordur muhtemelen. Son dönemlerde popüler patik modelleri genellikle tığ ile örülüyor. Tığ işi patiklerin örmesi biraz daha kolay oluyor. Boncuk, kurdele gibi değişik aksesuarları da çok kolay bir şekilde ekleyebiliyorsunuz. Örgü patikler mağazalarda satılan patiklere göre daha uygun bir fiyata mal edilebilirler. Ayrıca dilediğiniz renkteki ipleri de kullanabilirsiniz.

Örgü Patik Modelleri

Renkli Örgü Patik Modelleri

Renkli patik yapacaksanız birbiri ile uyumlu renkleri tercih edebilirsiniz. Pembe ve mor, mavi ve beyaz gibi renkler çok sık tercih edilen renkler. Patiğinizde ikiden fazla renk çeşidi de kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz renklerin birbirleri ile uyum içerisinde olmasını sağlamalısınız. Düz renk bir patik örüp daha sonradan renk ilavesi yapabilirsiniz. Örneğin patiğin kurdelesini farklı bir renkte örebilirsiniz. Bu şekilde ortaya oldukça eğlenceli sonuçlar çıkartabilirsiniz. Örme patik modelleri arasında çilek, karpuz ve elma gibi eğlenceli modeller de yer alıyor.

Patik yapmaya başlamadan önce tığ işi pratikleri yapmalısınız. Pratiklik kazandıkça çok daha kolay bir şekilde patik örebilirsiniz. Renkli patikler çocuklar için de oldukça uygun oluyor. İsterseniz karışık renkli bir ip tercih ederek kendiliğinden desen oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bu patik modelleri de son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Üzerine istediğiniz bir çiçek ya da fiyonk figürü yapabilirsiniz. Oldukça şirin görünen bu patik modelini gittiğiniz evlerde misafirlikte tercih edebilirsiniz. Herkesin patiğinize bayılacağından emin olabilirsiniz.

Tığ İşi Patik Örnekleri

Tığ İşi Patik Nasıl Örülür?

Patiğimiz için 3.5 numaralı tığ kullanıyoruz. Patiğimizin başlangıcında sihirli halka yapıyoruz. Daha sonra ikili trabzanlar yaparak arttırıyoruz. Sihirli halkayı oluşturduktan sonra iki zincir çekerek içini dolduruyoruz. 10 adet ikili trabzan yaptıktan sonra sıramızı bitiriyoruz. Daha sonra ipin kısa ucunu çekerek sihirli halkayı kapatıyoruz ve ilk yaptığımıza batarak kapatıyoruz. İkinci sıraya da iki zincir çekerek başlıyoruz. Yanındaki deliğin içine batırıp ikili trabzan yapmaya devam ediyoruz. Her deliğe iki kere batıp bu şekilde ikinci sırayı tamamlıyoruz.

İkişerli batınca arttırma yapmış oluyoruz. Başladığımız yere geldiğimizde üstünden batıp kapatıyoruz. Üçüncü sırada iki tane çift ve bir tane tek batıyoruz. Bu şekilde tamamladıktan sonra dördüncü sırada arttırma yapmadan her deliğe batıyoruz. Basit örme patik modelleri öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Oldukça basit bir model olan bu patiği herkes çok kolaylıkla yapabilir. Yeni başladıysanız hiç zorlanmadan bu modeli ortaya çıkarabilirsiniz. İp olarak isterseniz pamuklu ya da akrilik ipleri tercih edebilirsiniz.

Örgü Patik Modelleri

Patikler tığ işi ve şişle yapıldığı için pek çok farklı patik modeli bulunuyor. Keyfinize göre istediğiniz bir modeli örebilirsiniz. Şiş ile patik örmek istediğinizde 4 ya da 5 şiş birden kullanmanız gerekiyor. Eğer yeni başladıysanız tığ işi patik modelleri sizin için daha kolay olacaktır. Şişle örülen patikler biraz daha geleneksel olduğu için genellikle 3 ya da 4 renk birden kullanılıyor. Şiş tekniklerinde pratiğiniz varsa çok kolay bir şekilde bu modelleri ortaya çıkartabilirsiniz.

Örme patik modelleri hem sizin hem de çocuklarınız için daha sağlıklıdır. Dışarıdan aldığınız bir patik çok uzun süre dayanmayabilir. El örgüsü patiğiniz uzun süre giyilebilir. Ayrıca iki patik için yaklaşık olarak 1 ya da 2 ip gidiyor. Bu yönüyle de oldukça ekonomik bir alternatif. Aşağıda galeride bulunan patik modellerinden dilediğinizi yapabilirsiniz. Boncuklu patik modelleri de oldukça pratik görünüyor. Tığ işinde tunus ya da Selanik tekniklerini de kullanarak çok kolay ve şık patik modelleri yapabilirsiniz.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz Kar Tanesi Battaniye Yapımı - Derya Baykal Modeli başlıklı konuda; Kar Tanesi Battaniye Modelleri, Kar Tanesi Battaniye Yapılışı ve Kar Tanesi Battaniye Yapımı - Derya Baykal Modeli hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.