Aktif Moda

Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır?

Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır?

Herkese merhaba. El işi işlerine meraklı olan hanımların son zamanlarda duyduğu amigurumi oyuncakların nasıl yapılacağını tarif edeceğiz. Amigurumi öğrenmek için internetteki videolardan ve kurslardan yardım alabilirsiniz. Amigurumi oyuncaklar nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bu yazımızda da bulacaksınız. Öncelikle oyuncağınızın kaliteli olmasını istiyorsanız iyi bir ip kullanmalısınız. Ucuza aldığınız ipler ilerde oyuncaklarınızda esnemelere ve bozulmalara neden olabilir. Bizim size önerebileceğimiz ipler ise; Nako Pırlanta serisi ipten faydalanabilirsiniz. Aynı markanın Saten, Calico, Bonbon ve Vizon serisinden de faydalanabilirsiniz. Seçeceğiniz ipin orta kalınlıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bazı amigurumiler ince veya kalın iplerle de gayet güzel sonuç çıkarıyor. Burada seçeceğiniz tığ çok önemli. İnce ipler için 2.0 mm tığ, kalın işler için ise 3.0 mm tığ kullanabilirsiniz. Orta kalınlıktaki bir ip için 2.5 mm tığ yeterli olacaktır. Biraz amigurumi tarifleri içerisinde yer alan terimlere göz atalım.

Sihirli Halka Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her amigurumi oyuncağı sihirli halka ile başlar. Sihirli halka yapımı çok kolaydır. Sihirli halka oluşturmak için parmağınıza ipi sarıp içinden tığı geçirip ilmek çıkartıyoruz. Daha sonra oluşan halkaya sık iğne yapıyoruz. Sık iğne terimini bir alt başlıkta açıklayacağım. Sık iğne yapılmış halkaya 6 adet sık iğne daha yapıyoruz. Bitirdikten sonra ipliği çekerek sıkıştırıyoruz. Bu şekilde örgümüzde arada boşluk kalmasını engelliyoruz.

Sık İğne Nasıl Yapılır?

Sık iğne dantel ve örgü çeşitlerinde oldukça sık kullanılan örgü tekniğidir. Sık iğne yaparken düzgün ve derli toplu durmasına özen göstermelisiniz. Sık iğne örülen modelin ipe dolanmadan batırılarak uygulanmasıdır. Yani iplik dolamadan modele tığı batırıyoruz ve ipi çekiyoruz. Amigurumi yapmadan önce elinizin alışması için biraz sık iğne denemesi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Oyuncağınızın güzel görünmesini istiyorsanız özenli bir şekilde yapmanız gereken tekniklerden birisi.

Arttırma Nasıl Yapılır?

Amigurumiye başlandıktan sonra, oyuncağın boyutunu büyütmek için arttırma yapmaya başlıyoruz. İstediğimiz boyuta gelene kadar arttırma işlemine devam ediyoruz. Açıklamak gerekirse; 2. turda her ilmeğe iki kez batarak sık iğne yapıyoruz. Daha sonra bir ilmeğe bir sık iğne, bir sonraki ilmekte de aynı yere iki sık iğne yaparak istenilen boyuta gelene kadar örüyoruz. Bu şekilde oyuncağımız istediğimizi kadar büyütüp bırakıyoruz.

Eksiltme Nasıl Yapılır?

Amigurumi oyuncağımızı ördük ve büyüdü ve istediğimiz boyuta ulaştı. Artık eksiltmeye başlıyoruz. Eksiltmeler bir sık iğne atlanarak yapılabilir. Bu şekilde eksiltme yaparsanız eksiltme yaptığınız belli olacaktır. Eğer görünmesini istemiyorsanız gizli eksiltme tekniğinden faydalanabilirsiniz. Gizli eksiltme yan yana iki ilmekten sizin tarafınızda olan ilmeklerini tığa alıp ikisini birlikte örüyorsunuz. Bu şekilde gizli eksiltme tekniğini uygulamış olursunuz.

Amigurumi Farklı Renk Nasıl Eklenir?

Amigurumi farklı renklerin bir araya gelmesiyle daha güzel bir görünüm oluşturur. Zaten bir çok amigurumi oyuncağı en az 2 renkten oluşmaktadır. Oyuncakta ip geçişi yaparken belli olmasını istemeyiz. Amigurumi oyuncağı normal bir şekilde örmeye devam ederken sık iğne yapalım. Daha sonra istediğimiz rengi ilmek alarak örelim. Böylece renk geçişi daha belirsiz olacaktır.

Tekli Trabzan Nasıl Yapılır?

Tekli trabzan bir çok oyuncakta kullanılıyor. Özellikle ileri seviyelerdeki amigurumi oyuncaklarının tarifinde tekli tırabzana rastlayabilirsiniz. Tekli trabzanın yapımı çok kolay. İlmek tığda iken tığa ipi doluyorsunuz ve tığı iki alt sıradaki ilmeğe batırıyorsunuz. Bu şekilde tığda üç ilmek bulunuyor. Daha sonra tığa ip dolayarak bu 3 ilmeğin içerisinden geçiriyorsunuz. En sonunda tığda bir ilmek bulunuyor.

İkili Trabzan Nasıl Yapılır?

İkili trabzan da tekli trabzan gibi sık kullanılmayan bir örgü çeşidi. Yapımı tekli tırabzandan biraz daha zor ancak aşırı bir zorluğu bulunmuyor. Yine aynı şekilde tığa ip dolayarak başlıyoruz ve iki sıra aşağıdaki ilmeğe batarak tığda üç ilmek bulunduruyorsunuz. Bu şekilde bir tekli trabzan yaptıktan sonra bir tekli trabzan daha yapıyorsunuz. Sonuçta tığda 2 ilmek duruyor. Bu iki ilmeğin içerisinden ip geçirerek tek ilmek haline getiriyorsunuz.

Amigurumi oyuncaklar nasıl yapılır öğrenmek için bilmeniz gereken teknik terimler bunlar. Siz de bu şekilde amigurumi oyuncakları yapmak için ilk adımınızı atabilirsiniz. Aşağıdaki görsellerde amigurumi kullanarak yapabileceğiniz oyuncaklar bulunmaktadır.

Dilerseniz bu kategoride sizin için yayınlamış olduğumuz 2020 Lif Modelleri başlıklı konuda; En Beğenilen Lif Modelleri, Lif Modası ve lif modelleri hakkında aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm detaylar hakkında bilgileri inceleyebilir, ayrıca görüş ve önerilerinizi konu altındaki yorum alanından paylaşabilirsiniz... Sizin öneri ve görüşleriniz bizim için çok değerli!

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Logozof