Aktif Moda

Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır?

04.04.2023
4.107
Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır?

Herkese merhaba. El işi işlerine meraklı olan hanımların son zamanlarda duyduğu amigurumi oyuncakların nasıl yapılacağını tarif edeceğiz. Amigurumi öğrenmek için internetteki videolardan ve kurslardan yardım alabilirsiniz. Amigurumi oyuncaklar nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bu yazımızda da bulacaksınız. Öncelikle oyuncağınızın kaliteli olmasını istiyorsanız iyi bir ip kullanmalısınız. Ucuza aldığınız ipler ilerde oyuncaklarınızda esnemelere ve bozulmalara neden olabilir. Bizim size önerebileceğimiz ipler ise; Nako Pırlanta serisi ipten faydalanabilirsiniz. Aynı markanın Saten, Calico, Bonbon ve Vizon serisinden de faydalanabilirsiniz. Seçeceğiniz ipin orta kalınlıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bazı amigurumiler ince veya kalın iplerle de gayet güzel sonuç çıkarıyor. Burada seçeceğiniz tığ çok önemli. İnce ipler için 2.0 mm tığ, kalın işler için ise 3.0 mm tığ kullanabilirsiniz. Orta kalınlıktaki bir ip için 2.5 mm tığ yeterli olacaktır. Biraz amigurumi tarifleri içerisinde yer alan terimlere göz atalım.

Amigurumi oyuncaklar, el örgüsü oyuncaklardan yapılan şirin, minyatür hayvan, karakter, meyve-sebze, çiçek vb. figürlerdir. Japonca “ami” (örme) ve “nuigurumi” (doldurma oyuncak) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu tür oyuncaklar son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Eğer siz de amigurumi oyuncak yapmayı merak ediyorsanız, bu yazımızda adım adım nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Gereken Malzemeler

Amigurumi oyuncak yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Örgü ipi (tercihen pamuklu)
 • Tığ
 • Doldurma malzemesi (sentetik elyaf vb.)
 • Makas
 • İşaretleyici (tutturma, kapatma işareti olarak kullanılabilir)
 • Burun, göz vb. aksesuarlar (isteğe bağlı)

Adım Adım Amigurumi Oyuncak Yapımı

 1. İlk olarak yapacağınız figür için uygun renklerde örgü ipi seçin ve tığınızı hazırlayın. Genellikle 2.5-3.5 mm arası bir tığ kullanılır.
 2. İp ile zincir çekin ve bu zincir üzerine sık iğne yaparak ilk turu oluşturun. Daha sonra istediğiniz sayıda artırma yaparak figürünüzün başını oluşturun.
 3. Başın ardından vücudu örmeye devam edin. Burada önemli olan parçaları birleştirirken sağlam bir şekilde tutturmak ve eksiltme yaparken dikkatli olmaktır.
 4. Kol ve bacakları örmeye sıra geldiğinde, aynı şekilde zincir çekerek başlayın ve istediğiniz uzunlukta örün. Daha sonra yine sık iğne ve artırma yaparak şekillendirin.
 5. Tüm parçaları ördükten sonra birleştirme işlemine geçin. Burada yine dikkatli olmak ve parçaları sağlam bir şekilde birleştirmek önemlidir.
 6. Son olarak, amigurumi oyuncaklarınızın yüzlerini yapıştırarak veya dikerek tamamlayabilirsiniz. Göz, burun, ağız vb. detayları da isteğe bağlı olarak ekleyebilirsiniz.

İpuçları ve Püf Noktaları

 • Amigurumi oyuncak yaparken, örgü ipi kalınlığı ve tığ boyutu arasında uyum sağlamaya dikkat edin.
 • Parçaları birleştirirken tutturma işaretleyicileri kullanarak kolaylıkla birleştirme işlemini yapabilirsiniz.
 • Eksiltme işlemi yaparken, her zaman aynı sayıda ilmek eksiltmeye dikkat edin.
 • Daha detaylı bir şekilde figür yapmak isterseniz, önceden hazırlanmış amigurumi kitapları veya videolarından yardım alabilirsiniz.
 • Doldurma malzemesini sıkı bir şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Böylece oyuncaklarınız daha dolgun ve canlı görünecektir.
 • Oyuncaklarınızın ölçüleri hakkında önceden planlama yapın. Farklı boyutlarda oyuncak yapmak için örgü ipi kalınlığını veya tığ boyutunu değiştirebilirsiniz.
İlginizi Çekebilir  Amigurumi Sid Oyuncağı Tarifi

Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır? – Örnek Bir Proje

Amigurumi oyuncak yapmak için örnek bir proje yapabilirsiniz. Örnek olarak bir sevimli tavşan figürü yapalım:

 1. Beyaz renkte pamuklu bir örgü ipi ve 3 mm bir tığ kullanın.
 2. Zincir çekerek başlayın ve ilk turu sık iğne yaparak tamamlayın. Daha sonra 6 tur artırma yapın.
 3. Başın ardından vücudu örmeye başlayın. Burada yine sık iğne ve artırma yaparak şekillendirin. Yaklaşık 15 tur örmeniz yeterli olacaktır.
 4. Kol ve bacakları ayrı olarak örün ve sonrasında vücuda dikin.
 5. Tavşanın kuyruğunu da beyaz renkli bir örgü ipi kullanarak örün ve vücuda dikin.
 6. Son olarak, amigurumi tavşanınızın yüzünü yapıştırarak tamamlayabilirsiniz. Siyah renkte küçük yuvarlaklar ile gözlerini yapın, pembe bir örgü ipi kullanarak burnunu yapıştırın ve istediğiniz bir renkte küçük bir fiyonk ile süsleyin.

 

Sihirli Halka Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her amigurumi oyuncağı sihirli halka ile başlar. Sihirli halka yapımı çok kolaydır. Sihirli halka oluşturmak için parmağınıza ipi sarıp içinden tığı geçirip ilmek çıkartıyoruz. Daha sonra oluşan halkaya sık iğne yapıyoruz. Sık iğne terimini bir alt başlıkta açıklayacağım. Sık iğne yapılmış halkaya 6 adet sık iğne daha yapıyoruz. Bitirdikten sonra ipliği çekerek sıkıştırıyoruz. Bu şekilde örgümüzde arada boşluk kalmasını engelliyoruz.

Sık İğne Nasıl Yapılır?

Sık iğne dantel ve örgü çeşitlerinde oldukça sık kullanılan örgü tekniğidir. Sık iğne yaparken düzgün ve derli toplu durmasına özen göstermelisiniz. Sık iğne örülen modelin ipe dolanmadan batırılarak uygulanmasıdır. Yani iplik dolamadan modele tığı batırıyoruz ve ipi çekiyoruz. Amigurumi yapmadan önce elinizin alışması için biraz sık iğne denemesi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Oyuncağınızın güzel görünmesini istiyorsanız özenli bir şekilde yapmanız gereken tekniklerden birisi.

Arttırma Nasıl Yapılır?

Amigurumiye başlandıktan sonra, oyuncağın boyutunu büyütmek için arttırma yapmaya başlıyoruz. İstediğimiz boyuta gelene kadar arttırma işlemine devam ediyoruz. Açıklamak gerekirse; 2. turda her ilmeğe iki kez batarak sık iğne yapıyoruz. Daha sonra bir ilmeğe bir sık iğne, bir sonraki ilmekte de aynı yere iki sık iğne yaparak istenilen boyuta gelene kadar örüyoruz. Bu şekilde oyuncağımız istediğimizi kadar büyütüp bırakıyoruz.

Eksiltme Nasıl Yapılır?

Amigurumi oyuncağımızı ördük ve büyüdü ve istediğimiz boyuta ulaştı. Artık eksiltmeye başlıyoruz. Eksiltmeler bir sık iğne atlanarak yapılabilir. Bu şekilde eksiltme yaparsanız eksiltme yaptığınız belli olacaktır. Eğer görünmesini istemiyorsanız gizli eksiltme tekniğinden faydalanabilirsiniz. Gizli eksiltme yan yana iki ilmekten sizin tarafınızda olan ilmeklerini tığa alıp ikisini birlikte örüyorsunuz. Bu şekilde gizli eksiltme tekniğini uygulamış olursunuz.

İlginizi Çekebilir  Amigurumi Kuzu Nasıl Yapılır ?

Amigurumi Farklı Renk Nasıl Eklenir?

Amigurumi farklı renklerin bir araya gelmesiyle daha güzel bir görünüm oluşturur. Zaten bir çok amigurumi oyuncağı en az 2 renkten oluşmaktadır. Oyuncakta ip geçişi yaparken belli olmasını istemeyiz. Amigurumi oyuncağı normal bir şekilde örmeye devam ederken sık iğne yapalım. Daha sonra istediğimiz rengi ilmek alarak örelim. Böylece renk geçişi daha belirsiz olacaktır.

Tekli Trabzan Nasıl Yapılır?

Tekli trabzan bir çok oyuncakta kullanılıyor. Özellikle ileri seviyelerdeki amigurumi oyuncaklarının tarifinde tekli tırabzana rastlayabilirsiniz. Tekli trabzanın yapımı çok kolay. İlmek tığda iken tığa ipi doluyorsunuz ve tığı iki alt sıradaki ilmeğe batırıyorsunuz. Bu şekilde tığda üç ilmek bulunuyor. Daha sonra tığa ip dolayarak bu 3 ilmeğin içerisinden geçiriyorsunuz. En sonunda tığda bir ilmek bulunuyor.

İkili Trabzan Nasıl Yapılır?

İkili trabzan da tekli trabzan gibi sık kullanılmayan bir örgü çeşidi. Yapımı tekli tırabzandan biraz daha zor ancak aşırı bir zorluğu bulunmuyor. Yine aynı şekilde tığa ip dolayarak başlıyoruz ve iki sıra aşağıdaki ilmeğe batarak tığda üç ilmek bulunduruyorsunuz. Bu şekilde bir tekli trabzan yaptıktan sonra bir tekli trabzan daha yapıyorsunuz. Sonuçta tığda 2 ilmek duruyor. Bu iki ilmeğin içerisinden ip geçirerek tek ilmek haline getiriyorsunuz.

Amigurumi oyuncaklar nasıl yapılır öğrenmek için bilmeniz gereken teknik terimler bunlar. Siz de bu şekilde amigurumi oyuncakları yapmak için ilk adımınızı atabilirsiniz. Aşağıdaki görsellerde amigurumi kullanarak yapabileceğiniz oyuncaklar bulunmaktadır.

 

Amigurumi Oyuncaklar Nasıl Yapılır? – Sıkça Sorulan Sorular

 1. Amigurumi oyuncak yapmak için hangi tığ boyutu ve örgü ipi kullanılmalıdır?
 • Genellikle 2.5-3.5 mm arası bir tığ ve pamuklu bir örgü ipi tercih edilir.
 1. Amigurumi oyuncak yaparken hangi doldurma malzemesi kullanılabilir?
 • Sentetik elyaf, pamuk veya yün gibi malzemeler kullanılabilir.
 1. Amigurumi oyuncak yaparken eksiltme işlemi nasıl yapılır?
 • Her zaman aynı sayıda ilmek eksiltmeye dikkat ederek, sık iğne aralarında ilmek eksiltme yapabilirsiniz.
 1. Amigurumi oyuncak yaparken hangi aksesuarlar kullanılabilir?
 • Burun, göz, ağız vb. aksesuarlar oyuncaklarınızaekleyebilirsiniz. Bunlar genellikle plastik veya boncuk gibi malzemelerdir.
 1. 5. Amigurumi oyuncak yaparken hangi figürleri yapabiliriz?
 • Amigurumi oyuncaklar sınırsız olasılıklar sunar. Hayvanlar, karakterler, meyve-sebzeler, çiçekler ve daha birçok figür yapabilirsiniz. Yaratıcılık sınırınızı belirler!

 

BİR YORUM YAZIN

Güvenlik Aşaması *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2013 - 2022 Türkiye'nin en aktif Kadın sitesi ile her zaman trend olun.